Στέφανος Τσιτσιπάς: Με «καταιγιστικό» τρόπο στα προημιτελικά της Ρώμης - Έχασε μόλις τρία games!

Στέφανος Τσιτσιπάς
EPA/ETTORE FERRARI

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας ήταν εντυπωσιακός κόντρα στον Άλεξ Ντε Μινόρ, επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-2) και προκρίθηκε στους «8» του Masters της Ρώμης.

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη σεζόν πραγματοποίησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε τρομερή φόρμα, κυριάρχησε κόντρα στον Αυστραλό και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Internazionali BNL d’Italia, για τέταρτη σερί χρονιά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Έλληνας τενίστας έχασε μόλις τρία games στον αγώνα, πανηγυρίζοντας την 11η νίκη του σε 12 συναντήσεις με τον Ντε Μινόρ.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε με μεγάλη αποφασιστικότητα και δεν έχασε τη συγκέντρωση του σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να καταφέρει να πάρει την πρόκριση σε 60 λεπτά.

Όσον αφορά στον επόμενο αντίπαλο του, αυτός θα είναι ο Νίκολας Τζάρι, ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 6-3) του Αλεξάντερ Μουλέρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής έχει αντιμετωπίσει πέντε φορές τον Χιλιανό, μετρώντας δύο νίκες και τρεις ήττες.