ΜΠΑΣΚΕΤ

NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

NBA Πέισερς - Μπακς
AP Photo/Michael Conroy

NBA: Τρομερό ματς στην Ιντιανάπολις, με τους Πέισερς να λυγίζουν στην παράταση τους Μπακς, οι οποίοι έπαιξαν ξανά δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η Ιντιάνα νίκησε 121-118 (111-111κ.α.), έχοντας κορυφαίο τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον κι έκανε το 2-1 στη σειρά των προημιτελικών της Ανατολής.

O 24χρονος γκαρντ με καλάθι και φάουλ, 1.6’’ πριν το τέλος, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ήταν το κερασάκι στην τούρτα μιας εξαιρετικής εμφάνισης, η οποία ολοκληρώθηκε με τριπλ νταμπλ (18π., 10ριμπ., 16ασ.).

Αντίθετα, στράφι πήρε η τρομερή παρουσία του Κρις Μίντλετον, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 42 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Μάλιστα, ήταν αυτός που ένα «τρελό» τρίποντο οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Όσον αφορά στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του στη γάμπα και δεν έχει παίξει καθόλου στη σειρά της πρώτης φάσης των playoffs.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-22, 67-55, 90-83, 111-111, 121-118 (παρ.)
ΠΕΪΣΕΡΣ: Νέσμιθ 13 (1τρ., 8ριμπ.), Σιάκαμ 17 (9ριμπ.), Τέρνερ 29 (4τρ., 9ριμπ.), Νέμπχαρντ 15 (3τρ., 5ριμπ.), Χαλιμπάρτον 18 (1τρ., 10ριμπ., 16ασ.), Τόπιν 15 (2τρ., 6ριμπ.), Σέπαρντ 6 (1), ΜακΚόνελ 7 (1), Σμιθ.
ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 42 (4τρ., 10ριμπ., 5ασ.), Πόρτις 17 (1τρ., 18ριμπ.), Λόπεζ 14, Λίλαρντ 28 (4τρ., 8ασ.), Μπέβερλι 11 (1τρ.), Μπίσλι, Κόνατον, Γκριν 4, Τζάκσον 2, Κράουνερ.