«Ποτάμι»: Οι 51 υπεύθυνοι των Ομάδων Πολιτικής

«Ποτάμι»: Οι 51 υπεύθυνοι των Ομάδων Πολιτικής

Πενήντα ένα πρόσωπα "με κύρος στους επαγγελματικούς χώρους που δραστηριοποιούνται", παίρνουν τη θέση τους στην κορυφή των Ομάδων Πολιτικής του Ποταμιού.

Είναι άνθρωποι που, όπως τονίζεται σε σχετική ανακοίνωση του κόμματος, "κατέχουν γνώση και εμπειρία στους τομείς που αναλαμβάνουν" και καλούνται «να αξιολογούν τις προτάσεις των μελών της Επιτροπής Δια Ταύτα, να συντονίζουν τον διάλογο των μελών της Επιτροπής Διαλόγου, να παρακολουθούν, να μελετούν, να προτείνουν και να παρεμβαίνουν στον δημόσιο πολιτικό διάλογο».

Προς αποφυγή παρερμηνεύσεων το Ποτάμι αποσαφηνίζει ότι «η ομάδα των υπευθύνων δεν συνιστά «σκιώδη κυβέρνηση» κατά τον προσφιλή ορισμό άλλων κομμάτων», εφόσον «πάγια θέση του Ποταμιού ότι η χώρα χρειάζεται ένα μικρό και ομοιογενές κυβερνητικό σχήμα και ότι οι υπουργοί δεν είναι καθόλου απαραίτητο να προέρχονται από τις τάξεις των κομμάτων», αλλά τα πρόσωπα αυτά θα συμβάλλουν σε "έναν προοδευτικό, ορθολογικό, ευθύβολο και νηφάλιο πολιτικό λόγο, ο οποίος δεν θα αρκείται σε καταγγελίες ή αναλύσεις, αλλά θα παρεμβαίνει με στόχο τις λύσεις και τις μεγάλες αλλαγές που έχει ανάγκη η χώρα και οι πολίτες".

Οι 51 υπεύθυνοι είναι οι εξής:

Συνταγματική Αναθεώρηση: Σταύρος Τσακυράκης

Εκλογικό Σύστημα: Περικλής Βαλλιάνος

Οικονομία: Θανάσης Σκόκος

Διεθνής Οικονομία: Γιάννης Παπανικολάου

Ανάπτυξη και Βιομηχανία : Στρατής Μούγερ

Ενέργεια: Γιώργος Μπάλλας

Εξαγωγές: Παντελής Αβραμίδης

Εργασιακές Σχέσεις: Γεράσιμος Γεωργάτος

Χρηματοπιστωτικό Σύστημα: Ανδρέας Κούτρας

Εμπόριο: Τρύφωνας Τριανταφυλλίδης

Τουριστική Ανάπτυξη: Στέφανος Ψημένος

Τουριστικές Υποδομές: Κυριάκος Καραγιώργης

Ναυτιλία: Νικόλας Γιατρομανωλάκης

Περιβάλλον: Κίμων Χατζιμπήρος

Διαχείριση Απορριμμάτων: Μαρία Βιτωράκη

Γεωργία: Σπύρος Καχριμάνης

Αγροτουρισμός: Μάκης Παπούλιας

Αλιεία: Αναστασία Μήλιου

Υποδομές και Μεταφορές: Χλόη Βλασσοπούλου

ΜΜΕ: Οντίν Λιναρδάτου

Δημόσια Διοίκηση: Μίλτος Κύρκος

Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση: Παναγιώτης Καρκατσούλης

Μεταρρυθμίσεις: Χαρίδημος Τσούκας

Τοπική Αυτοδιοίκηση: Σπύρος Πέγκας

Περιφερειακή Ανασυγκρότηση: Χριστίνα Ταχιάου

Δικαιοσύνη και Δημόσια Τάξη: Παύλος Ελευθεριάδης

Ανθρώπινα και Πολιτικά Δικαιώματα: Γιώργος Πολίτης

Καταπολέμηση Διαφθοράς και Οικονομικό Έγκλημα: Νίκος Μηλαπίδης

Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: Γιώργος Μαυρωτάς

Έρευνα: Αχιλλέας Γραβάνης

Νεανική Επιχειρηματικότητα: Γιώργος Νικολετάκης

Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση: Λεωνίδας Καστανάς

Πολιτιστική Κληρονομιά: Τάκης Φραγκούλης

Λαϊκός Πολιτισμός και Εθνοτικές Ομάδες: 'Αννα Λυδάκη

Καλλιτεχνική Παραγωγή: Νίκος Ορφανός

Δημόσια Υγεία: Λυκούργος Λιαρόπουλος

Κοινωνική Προστασία: Πέτρος Εσκίογλου

Κοινωνική Ασφάλιση: Πλάτων Τήνιος

Αθλητισμός: Δημήτρης Κυριακόπουλος

Θέματα Νέας Γενιάς: Ράνια Λιανού

Δικαιώματα των παιδιών: Μαρίλη Μέξη

Μετανάστευση: Ζωή Αποστολοπούλου

Πρόσφυγες: Μελίττα Γκουρτσογιάννη

'Ατομα με Αναπηρίες ή Χρόνια Προβλήματα: Δημήτρης Κοντοπίδης

Στήριξη και Απεξάρτηση Εξαρτημένων Ατόμων: Φωτεινή Λεομπίλλα

Δικαιώματα των Φύλων: Κωνσταντίνα Ηλιοπούλου

Ευρωπαϊκή πολιτική: Γιώργος Γραμματικάκης

Διεθνείς Σχέσεις: Αλέξανδρος Μαλλιάς

Toυρκικών και Βαλκανικών Υποθέσεων: Γιώργος Κακλίκης

Εθνική Ασφάλεια: Γεώργιος Χατζηθεοφάνους

Απόδημος Ελληνισμός: Γιώργος Σκέμπερης