Τα «υιοθετημένα» τέκνα της Βουλής

Τα «υιοθετημένα» τέκνα της Βουλής

Στην «υιοθεσία» των ανήλικων παιδιών του Γιώργου Μπαλταδώρου, του πιλότου που σκοτώθηκε την Πέμπτη όταν συνετρίβη το Mirage 2000-5 ανοιχτά της Σκύρου, προχώρησε σήμερα η Βουλή, με απόφαση του Νίκου Βούτση.

Η εν λόγω απόφαση ελήφθη για πρώτη φορά από το 2010 και προβλέπει την «υιοθεσία» των ανήλικων τέκνων των πεσόντων εν ώρα καθήκοντος. Τα παιδιά του Γιώργου Μπαλταδώρου -δυστυχώς- τα μοναδικά που έχει πάρει υπό την προστασία της η Βουλή.

 

Το 2008, η Διάσκεψη των Προέδρων της Βουλής έκανε δεκτή πρόταση του τότε προέδρου Φίλιππου Πετσάλνικου και το Σώμα υιοθέτησε το σύνολο των ανήλικων παιδιών των πιλότων που έχασαν τη ζωή τους από το επεισόδιο των Ιμίων το 1996 έως και σήμερα.

 

Για τα ανήλικα τέκνα του Γ. Μπαλταδώρου, σύμφωνα με την απόφαση, η Βουλή θα καταβάλλει κάθε χρόνο ένα ποσό για τα ανήλικα τέκνα μέχρι την ενηλικίωσή τους και αν σπουδάσουν, μέχρι τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους.

 

Το ποσό αυτό καθορίστηκε στις 10.000 ευρώ για ένα τέκνο, 18.000 ευρώ για δυο τέκνα, 21.000 για τρία τέκνα και 25.000 ευρώ για τέσσερα τέκνα.

 

Όπως αναφέρεται στο Δελτίο Τύπου της Βουλής:

 

«Ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Νικόλαος Βούτσης εκφράζοντας έμπρακτα τη θλίψη του για την αδόκητη απώλεια του Σμηναγού Γιώργου Μπαλταδώρου, και ακολουθώντας την Απόφαση της Ολομέλειας της Βουλής των Ελλήνων, η οποία προβλέπει την «υιοθεσία» των ανήλικων τέκνων των πεσόντων εν ώρα καθήκοντος, ανακοινώνει ότι η Βουλή άμεσα θα προχωρήσει στη στήριξη της οικογένειας του Σμηναγού Γιώργου Μπαλταδώρου προβαίνοντας στην «υιοθεσία» των ανήλικων τέκνων του εκλιπόντος».

 Τα 36 υιοθετημένα παιδιά της Βουλής

- 31 Ιανουαρίου 1996, αντιπλοίαρχος Καραθανάσης Χριστόδουλος, ένα παιδί

 

-15 Ιουλίου 2000, επισμηναγός Μυλωνάς Ιωάννης, ένα παιδί

 

-17 Μαΐου 2001, υπαξιωματικός Αναγνωστάκης Γεώργιος, δύο παιδιά

 

-29 Μαΐου 2001, υπολοχαγός Τσερκεζόπουλος Σωτήριος, δύο παιδιά

 

-15 Ιουνίου 2004, επισμηναγός Καραθάνος Κωνσταντίνος, δύο παιδιά

 

-11 Σεπτεμβρίου 2004, αντισυνταγματάρχης Παπασπύρου Δημήτριος, ένα παιδί

 

-11 Σεπτεμβρίου 2004, ταγματάρχης Παπαναστασίου Παναγιώτης, ένα παιδί

 

-14 Οκτωβρίου 2004, επισμηναγός Κομματάς Γιάννης, δύο παιδιά

 

-14 Οκτωβρίου 2004, σμηναγός Σιούτας Θανάσης, ένα παιδί

 

-20 Φεβρουαρίου 2006, λοχαγός Καρυπίδης Χρήστος, ένα παιδί

 

-20 Φεβρουαρίου 2006, ανθυπασπιστής Καραμπάς Ηλίας, δύο παιδιά

 

-20 Φεβρουαρίου 2006, αρχιλοχίας Αδαμόπουλος Αδάμ, δύο παιδιά

 

-20 Φεβρουαρίου 2006, επιλοχίας Φωτιάδης Κωνσταντίνος, τρία παιδιά

 

-14 Απριλίου 2006, Σμηναγός Γκελής Παντελής, δύο παιδιά

 

- 23 Mαΐου 2006, Σμηναγός Κωνσταντίνος Ηλιάκης, δύο παιδιά

 

-23 Ιουλίου 2007, σμηναγός Στοϊλίδης Δημήτριος, δύο παιδιά

 

-5 Δεκεμβρίου 2007, σμηναγός Αθανάσιος Μπατσαράς, ένα παιδί

 

-18 Μαρτίου 2008, ανθυπασπιστής Καρδόπουλος Ευστάθιος, ένα παιδί

 

-5 Απριλίου 2008, ταγματάρχης Σκούρας Δημήτριος, δύο παιδιά

 

-5 Απριλίου 2008, λοχαγός Κακαμπάκος Αθανάσιος, ένα παιδί

 

-30 Ιουλίου 2010, ταγματάρχης Ανδρέας Δερμάρης, τρία παιδιά

 

-26 Αυγούστου 2010, σμηναγός Σήφης Αναστασάκης, ένα παιδί