Μουντομπάσκετ, 2ος όμιλος: «Γλίτωσε» το κάζο στην παράταση το Πουέρτο Ρίκο

EPA/Rolex dela Pena, ΑΜΠΕ

Μουντομπάσκετ: Το Νότιο Σουδάν έφτασε μία… ανάσα από μία ιστορική πρεμιέρα σε Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ, αλλά «αυτοκτόνησε» στο τέλος και έδωσε την ευκαιρία στο Πουέρτο Ρίκο να πάρει τη νίκη 101-96 στην παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλι 81-81.

Οι Αφρικανοί παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι στην πρώτη τους εμφάνιση στο Μουντομπάσκετ και προκάλεσαν ουκ ολίγα προβλήματα στους Αμερικάνους. Το «συγκρότημα» του Ρόγιαλ Ιβέι προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους, 60-48, λίγο πριν τα μέσα της γ’ περιόδου, όμως, στα τελευταία λεπτά, το Πουέρτο Ρίκο έκανε την αντεπίθεσή του.

Το Νότιο Σουδάν έφτασε πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη, καθώς είχε προβάδισμα 78-77 λίγο πριν το τέλος του αγώνα, όμως, δύο λάθος επιθέσεις, έδωσαν την ευκαιρία στους Αμερικάνους να πάρουν προβάδισμα 81-78 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά το τρίποντο του Τζόουνς στα 10’’ έστειλε το ματς στην παράταση (81-81).

Εκεί, το Πουέρτο Ρίκο εμφανίστηκε πιο… έτοιμο, το Νότιο Σουδάν… κατέρρευσε, με αποτέλεσμα η νίκη να καταλήξει στην ομάδα του Νέλσον Κολόν. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τόμπσον Τζούνιορ με 21 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ουόλτερς και 18 είχε ο Κόντιτ. Από την άλλη, μεγάλος πρωταγωνιστής για τους ηττημένους ήταν ο Τζόουνς που σταμάτησε στους 35 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 52-42, 67-60, 81-81 (κανονική διάρκεια), 96-101.

Νότιο Σουδάν (Ρόγιαλ Ιβέι): Ομότ 11 (2), Τζόουνς 35 (4 τρίποντα, 11 ασίστ), Κουάνι, Σαγιόκ 11 (1), Ντενγκ 7, Κατσουόλ 13 (3), Μπαρ, Γκάμπριελ 13, Ντετς 6.

Πουέρτο Ρίκο (Νέλσον Κολόν): Πινέιρο 14, Χόλαντ 2, Κόντιτ 18 (1), Χάουαρντ 11 (2), Τόμπσον Τζούνιορ 21 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Φορντ, Ρέγες, Ρομέρο 16 (12 ριμπάουντ), Ορτίς, Τόρο Μπαρέα, oυότερς 19 (4 τρίποντα, 10 ασίστ).