ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 64-77: Όταν… πάτησε γκάζι, χάθηκε απ’ τα μάτια του!

Με κορυφαίους τους Λεσόρ, Γκάι, εξαιρετικούς Βιλντόζα, Χουάντσο και τον δημιουργό Σλούκα, ο Παναθηναϊκός παρά την αρχική αστοχία του επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 77-64 και πήγε στον τελικό όπου περιμένει ο Ολυμπιακός.

Το τρίτο δεκάλεπτο αρκούσε για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου με την ποιότητά του να «κλειδώσει» με άνεση τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στον τελικό του Super Cup και το πρώτο ντέρμπι της σεζόν με τον Ολυμπιακό. Το 77-64 ήρθε και με.. χαλάρωση των «πράσινων» στο τέλος του ματς.

Ο Λεσόρ ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, ακολούθησε ο «φονιάς» Γκάι με 14. Ο Βιλντόζα που ήταν κρίσιμος για να «κλειδώσει» το ματς, είχε 11 και ο Χουάντσο 10. Ο Σλούκας με 8 πόντους και 7 ασίστ ήταν η… σταθερή δύναμη. Για τους ηττημένους ο Μακνίς εξαιρετικός με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Χάρισον με 13.

Το ματς άρχισε αρκετά κλειστό και άστοχο για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός απ’ την αρχή πήρε προβάδισμα, έστω και μικρό. Έφτασε στο +6 με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει και να μένει κοντά. Κυρίως λόγω του χαμηλού τέμπο και της αστοχίας στο ματς.

Λεσόρ και Μακνίς έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γκάι με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στο +5 για το 33-38. Σκορ που δείχνει το κακό επίπεδο μπάσκετ που παίχτηκε στα πρώτα 20 λεπτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ευστοχία. Ο Σλούκας δημιουργούσε εξαιρετικά, ο Λεσόρ και ο Χουάντσο πήραν το βάρος των επιθέσεων, πριν αναλάβουν ρόλο Γκάι, Γκραντ και Βιλντόζα. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ έδειχνε «πνιγμένος» στην άμυνα των «πράσινων» κι έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (45-65) με τρίποντο του Βιλντόζα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην τελευταία περίοδο ο Αταμάν προχώρησε σε rotation, άφησε για ώρα εκτός Σλούκα, Λεσόρ και Χουάντσο, δίνοντας χρόνο στον Αντετοκούνμπο, τον Μαντζούκα και τον Μωραϊτη. Ο Μακνίς με ριμπάουντ και πόντους μάζεψε τη διαφορά μέχρι τους 12. Ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε, κράτησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη με 77-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν (0/7 σουτ), Γκίλμορ 7, ΜακΝίς 19 (10 ριμπάουντ), Χάρισον 13 (1/6 τρίποντα), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Φρίντρικσον 5, Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος 7 (1), Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 1, Βιλντόζα 11 (3), Γκάι 14 (4), Μωραΐτης, Σλούκας 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σαμοντούροβ, Γκραντ 6, Λεσόρ 20 (7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 4 (9 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μαντζούκας