Eurocup, Μπουργκ – Άρης 72-65: Επέστρεψε από το -19 αλλά λύγισε» στο τέλος

Μπουργκ - Άρης Eurocup
euroleaguebasketball.net

Eurocup: Ο Άρης επέστρεψε από το -19, αλλά στο τέλος λύγισε από την Μπουργκ, γνωρίζοντας την ήττα (72-65) στην αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική.

Οι «κίτρινοι» έδωσαν μεγάλη μάχη αλλά δεν τα κατάφεραν κι έτσι έπεσαν στο 3-4, ενώ η γαλλική ομάδα είναι στο 5-2.

Ο Άρης πάλεψε για να γυρίσει το ματς, μετά το κακό του ξεκίνημα και τα κατάφερε. Στο φινάλε, όμως, μέτρησε κι η κούραση από την υπερπροσπάθεια που έκανε.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν πολύ «νωθρά» στο ματς, με αποτέλεσμα η Μπουργκ να κάνει ο,τι θέλει στο παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 23-4!

Στη συνέχεια, όμως, η εικόνα του Άρη άλλαξε άρδην, με τον Μπάνκστον να είναι καθοριστικό. Η ελληνική ομάδα άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου γύρισε τούμπα το ματς, καθώς προηγήθηκε 39-37!

Η Μπουργκ, όμως, είχε καλύτερο φινάλε στην τρίτη περίοδο και με ένα προσωπικό σερί 5-0 του Ρισασέ ξέφυγε με 65-54 στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να φτάσει και στην επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65
ΜΠΟΥΡΓΚ (Φαθού): Λούις 7 (1τρ., 8ριμπ.), Μπράουν 10 (2), Σάλας 9, Χανίφι, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2), Μόργκαν 12 (1τρ., 5ασ., 5κλ.), Ρόουλαντ, Ομενάκα, Μάικ 14 (1τρ., 5ριμπ.), Κόκιλα 2, Ζουλιέν
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5ριμπ.), Τολιόπουλος 15 (3), Καρ 5 (1), Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (1τρ., 8ριμπ.), Καλόγηρος, Μπάνκστον 15 (8ριμπ.), Γκάλινατ 4