Basket League: Με το… δεξί το Περιστέρι - Νίκη μετά από δύο μήνες ο ΠΑΟΚ

Eurokinissi

Basket League: Με νίκη ξεκίνησε τον Γ’ γύρο του πρωταθλήματος το Περιστέρι, καθώς επικράτησε 98-90 του Κολοσσού για το Top 6, ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη μετά από δύο μήνες, μια και επιβλήθηκε 87-63 του Απόλλωνα Πάτρας για τα Play Out.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε με το… δεξί στη νέα φάση του πρωταθλήματος της Basket League επικρατώντας εντός έδρας 98-90 του Κολοσσού. Πρώτος σκόρερ για το «συγκρότημα» της Αθήνας ήταν ο Τζο Ράγκλαντ που σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ από 14 σημείωσαν οι Ελάιτζα Μήτρου - Λονγκ, Ζερμέιν Λοβ και Στέλιος Πουλιανίτης, έκαστος. Για τους νησιώτες, ο Σωτήρης Μπιλλής είχε 15 πόντους.

Οι Ρόδιοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, πήραν προβάδισμα 2 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (23-21), αλλά στη δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι με… όπλο του την άμυνα, έκανε επιμέρους 29-16 και έφτασε στο +11 στο ημίχρονο (50-39).

Στο δεύτερο μέρος, ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ και διατήρησαν την απόσταση… ασφαλείας, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με νίκη τον Γ’ γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 14 (2), Ράγκλαντ 15, Κασελάκης 2, Γουλίαμς 6 (1), Τόμπσον 6, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Ξανθόπουλος, Λοβ 14 (1), Πουλιανίτης 14 (4), Ρενφρο 6, Χουγκάζ 10 (1), Ζουγρης 2.

Κολοσσός (Κούρο Σεγκούρα): Ουτόμι, Κολοβέρος 11 (1), Μπραΐκοβιτς 11, Πόλεϊ 5 (1), Περάντες 14 (2), Γκάουντλοκ 13 (2), Πετρόπουλος 3, Μπιλλής 15 (5), Καμαριανός 4, Σίτου 8, Παπαδάκης 6 (1).

Πρώτη νίκη μετά από δύο μήνες ο ΠΑΟΚ

Δύο μήνες… περίμενε ο ΠΑΟΚ για να «γευτεί» και πάλι τη «χαρά» της νίκης και τα κατάφερε στην πρεμιέρα των Play Out, όπου επιβλήθηκε 87-63 του Απόλλωνα Πάτρας, σ’ ένα ματς που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπόρεσε να πάρει το ματς με πρωταγωνιστές τους Μίχαλ Μίχαλακ και Νίκο Τσιακμά. Ο πρώτος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και άλλα τόσα κλεψίματα, ενώ ο Έλληνας γκαρντ είχε 13 πόντους και 2 κλεψίματα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τρέβορ Μπλόντιν με 24 πόντους για τον Απόλλωνα, ο οποίος κυριάρχησε στη «μάχη» των ριμπάουντ, αλλά υπέπεσε σε πάρα πολλά λάθη, ενώ… προδόθηκε από την έλλειψη παικτών από τον πάγκο.

Λίγο μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο κόουτς των Αχαιών, Γιάννης Χριστόπουλος είχε έντονο διάλογο με τον πρόεδρο του ΠΑΟΚ, Θανάση Χατζόπουλο, με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο από τους διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63

ΠΑΟΚ (Στάθης Νεραντζάκης): Σχίζας 9 (2), Τσαϊρέλης 2, Φρίντρικσον 10, Αρσενόπουλος 4, Άλστον 9 (1), Τάουνς 4, ΜακΝίς 11, Τσιακμάς 13 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Γουίλιαμς , Σωτηρίου 1, Μίχαλακ 17 (3).

Απόλλων Πατρών (Γιάννης Χριστόπουλος): Μπλοντίν 24 (2), Βησσαρίου 3 (1), Όσμπορν 12 (2), Σαλούστρος 5 (1), Μπράουν 12, Καφέζας 4, Γκιουζέλης 3 (1), Κογιώνης, Βαλκανάς.