Νεπτούνας - Ολυμπιακός 81-85

Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να αποδράσει από τη «Svyturio Arena», 85-81 τη Νεπτούνας Κλαϊπέδα

Την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις τους στη φετινή Ευρωλίγκα πέτυχαν οι Πειραιώτες, ξεπερνώντας με δυσκολία το εμπόδιο των μαχητικών Λιθουανών.

Με όπλο το περιφερειακό σουτ του, καθώς είχε 8/17 τρίποντα αντί 0/10 των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά με 38-30 το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς, όμως, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από το μέτριο επιθετικά αντίπαλό τους έχοντας πολλά λάθη, εννέα μόνο στο πρώτο μέρος, καθώς εγκλωβίστηκαν στην πιεστική άμυνα των Λιθουανών που είχαν και πέντε κλεψίματα. Τα ριμπάουντ ήταν ο μοναδικός θετικός τομέας για την ελληνική ομάδα, που έδειξε να μην μπορεί να βρει ρυθμό στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νεπτούνας Κλαϊπέδα πήρε μπροστά και με εφτά διαδοχικούς πόντους, με μπροστάρη τον Ντεϊβίντας Γκαΐλιους, έφερε το ματς στον πόντο (37-38). Το καλάθι και φάουλ του Μπράιαν Ντάνστον έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (37-41), αλλά οι γηπεδούχοι με τον Γκαΐλιους και τον Ντονάτας Σαβάσκας από τα 6,75μ. πλησίασαν και πάλι (45-46) στο 25'. Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη όταν ο 26άχρονος γκαρντ με 2/2 βολές έφερε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού την ομάδα του (47-46), με τους Πειραιώτες να δείχνουν να τα έχουν χαμένα, με μόνο ψύχραιμο το Βασίλη Σπανούλη που είχε ήδη συμπληρώσει 16π. Παρά τις πρωτοβουλίες που πήρε ο Κώστας Σλούκας, δίνοντας πολύτιμες λύσεις, οι γηπεδούχοι έφεραν στη... γραμμή της αφετηρίας το ματς στο 30', με το Μιντγκάουσκας Γκιρτζιούνας να διαμορφώνει το 55-55 με λέι απ στην εκπνοή. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν «χέρι χέρι» και στην τέταρτη περίοδο, μέχρι ο Μαρτίνας Μαζέικα με διαδοχικούς πόντους να στείλει τους Λιθουανούς στο +4 (61-57), στο 32'. Το συγκρότημα του Μίλαν Τόμιτς, βέβαια, δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Σλούκας και Σπανούλης διαμόρφωσαν το 66-65, με τον αρχηγό των Πειραιωτών πάντως να χάνει χρυσή ευκαιρία να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, έχοντας 0/2 βολές στο 35'.

Ο Άρνας Μπουτσκεβίτσιους με κρίσιμους πόντους, αλλά και καλή αμυντική παρουσία, παραλίγο να κάνει τη ζημιά στους Πειραιώτες, ο Σπανούλης όμως με τρίποντο δήλωσε και πάλι «παρών» (72-72 στο 38'), παγώνοντας τη «Svyturio Arena». Ο αρχηγός του Ολυμπιακού αποδείχθηκε «κρύο αίμα» στο φινάλε και αυτή τη φορά όντας απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών έκανε το 74-76, με 38.2'' να απομένουν, αλλά ο Ντονάτας Σαβάσκας απέφυγε τελευταία στιγμή το λάθος, ευστόχησε σε δίποντο κι έστειλε το ματς πήγε στην παράταση. Διαδοχικά καλάθια του Βασίλη Σπανούλη έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (78-81) στο 43' και οι 2/2 βολές του Μπρεντ Πέτγουεϊ «κλείδωσαν» τη νίκη (81-84, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76, 81-85 (παρ.)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρτζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαΐλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 9 (1), Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34 (6τρ., 7ασ.), Σλούκας 13 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2).

Πηγή: onsports.gr