Έσβησε το όνειρο για Πανελλήνιο

Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε στην Λαμία από την Μπενετόν σε σκορ 75-83 και έκανε το αρνητικό 3/3, μην έχοντας ακόμα νίκη στο Last-16...

Οι Ολυμπιονίκες δεν τα κατάφεραν κόντρα στην Μπενετόν και πλέον μένουν πίσω στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά, ελπίζοντας μόνο σε ένα θαύμα.
Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την ευστοχία τους σε τρίποντα και δίποντα αλλα και τον Ντέβιν Σμίθ που ήταν πολύ κεφάτος κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 17-24 στο δεκάλεπτο.
Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα του Θανάση Σκουρτούπουλου που έδειχνε ασυγκέντρωτη και ανήμπορη να αντιδράσει.Η διαφορά μάλιστα έφτάσε στους 19 πόντους τέσσερα λέπτα πριν το ημίχρονο που έκλεισε τελικά με σκορ 40-54.
Στο τρίτο μέρος οι Ολυμπιονίκες προσπάθησαν να αντιδράσουν, βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας τους κυρίως στα δίποντα και κατάφεραν στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου να μειώσουν την διαφορά ακόμα και στους τρεις πόντους, ξαναμπαίνοντας ουσιαστικά στον αγώνα.
Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα για την ελληνική ομάδα που είδε την διαφορά από τους 5 να εκτοξεύεται στους 12 πόντους μέσα στα 3 πρώτα λεπτά. Οι Ολυμπιονίκες προσπάθησαν να αντιδράσουν με αρχηγό τον Τόριν Φράνσις που έφτασε τους 29 πόντους αλλά δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο Last-16.

Πανελλήνιος-Μπενετόν Τρεβίζο 75-83

Δεκάλεπτα:17-24,40-54,63-68,75-83

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 2, Καλαϊτζής 6, Κραμπένχοφτ 9 (2), Σκλάβος, Όστοϊτς 6, Κομποδιέτας 2, Τσακαλέρης, Μπέιλι 2, Ούντριχ 3, Σμιθ 16 (2), Φράνσις 29.

ΜΠΕΝΕΤΟΝ (Ρέπεσα): Κατζολάτο, Σμιθ 22 (5), Μάρκοβιτς 3 (1), Σκίνερ 8, Μπούλερι 12(2), Μοτιετζούνας 10, Τζεντίλε 2, Πέριτς 11 (1), Βολτσετσόφσκι, Μπρούνερ 8, Τούλσον 7 (1).