Ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά με υπογραφή «Σάλπι»

Τέλος του αγώνα στη Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα παίρνει το ...

Τέλος του αγώνα στη Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα παίρνει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το χρυσό γκολ για τον ΠΑΟΚ πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 (Πρώτος αγώνας 1-1) ΤΕΛΙΚΟ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πέντε λεπά ακόμα

90' - Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει, με το σουτ του Τοροσίδη μέσα από την περιοχή σε θέση αριστερά να αποκρούεται από τον Χαλκιά σε κόρνερ.

86' - Κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο, ο Μιραλάς δέχεται μπουκάλι στο κεφάλι, πιθανότατα γυάλινο.

85' - Κόκκινη κάρτα στον Μιραλάς για απώθηση του Ίβιτς.

78' - Σουτ του Ελ Ζαρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

73' - Η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Μιραλάς μετά την εκτέλεση φάουλ, αλλά ο διαιτητής δεν το αντιλήφθηκε, δίνοντας μάλιστα άουτ. Θα μπορούσε κάλλιστα σε αυτή τη φάση να δοθεί πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

72' - Φάουλ του ΠΑΟΚ σε εξαιρετική θέση. Ο Νικοπολίδης πάτησε με την μπάλα στα χέρια εκτός περιοχής!

70' - Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός βρίσκεται συνέχεια στην επίθεση. Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη παίζει με αντεπιθέσεις.

63' - Ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε τον βοηθό του Μάκη Χάβου, Μιχαηλίδη, για διαμαρτυρίες.

60' - Τελείωσε νώρις τις αλλαγές ο Ολυμπιακός. Εξώ Φουστέρ - Τζεμπούρ, μέσα Πάντελιτς - Φετφατζίδης.

57' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Ίβιτς τροφοδότησε με κεφαλιά τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (με το δεξί), στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νικοπολίδη.

55' - Κάθετη πάσα από Βιεϊρίνια στο ύψος του πέναλτι για τον Σαλπιγγίδη, δεν έκανε καλό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία σε αμυντικούς του Ολυμπιακού και Νικοπολίδη να απομακρύνουν.

53' - Στη θέση του Ρόμενταλ ο Ζαϊρί.

49' - Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια ξεχύθηκε έξω από την περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

ΕΝΑΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Με το 0-0 προκρίνεται ο ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση.

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45'+1 - Δυνατό σουτ του Ρόμενταλ, η μπάλα άουτ.

40' - 5 λεπτά πριν το ημίχρονο και το σκηνικό παραμένει το ίδιο. Ο Ολυμπιακός την κατοχή, ο ΠΑΟΚ την άμυνα.

35'- Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, η μπάλα καταλήγει στον Μιραλάς, ο οποίος έξω από την περιοχή κάνει ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ.

30' - Δυνατό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας, ο ΠΑΟΚ πιέζει σε όλο το γήπεδο αλλά λείπουν οι φάσεις από τον αγώνα.

* - Η κατοχή στα πρώτα 20 λεπτά είναι 31%-69% υπέρ του Ολυμπιακού.

20' - Ο Τσιρίλο συνεχίζει να διαμαρτύρεται (από τον πρώτο αγώνα ) σε κάθε φάση προς τον διαιτητή!

16' - Ο Πάμπλο Γκαρσία βγάζει κάθετη μπαλιά για τον Ίβιτς, αλλά το πλασέ του Σέρβου μέσου από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν απελπιστικό, με τη μπάλα να φεύγει χωρίς πολλή δύναμη, αρκετά μακριά από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

10' - Ύστερά από το δοκάρι του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός είναι αυτός που πιέζει και έχει κατοχή της μπάλας.

9' - Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ρόμενταλ από τα δεξιά, ο Μιραλάς πήρε με δυσκολία τη γυριστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα έφυγε άουτ.

3' - Στην εξέλιξη μάλιστα της προηγούμενης φάσης ο Σαλπιγγίδης πήγε να νικήσει τον Νικοπολίδη με κοντινή προβολή αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ απέκρουσε με το σώμα του και απομακρύνθηκε στη συνέχεια η μπάλα από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

2' - ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ. Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, η μπάλα τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη!

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Μάνταλος
Βοηθοί: Τρύφων, Ευθυμιάδης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Τσιρίλο, Σαβίνι, Μαλεζάς, Γκαρσία, Τσουκαλάς, Ίβιτς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μοδέστο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα, Τζεμπούρ, Μιραλάς, Ραούλ Μπράβο, Φουστέρ, Α. Παπαδόπουλος, Ρόμενταλ, Τοροσίδης

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα έγινε εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων ύστερα από συμπλοκές της αστυνομίας με οπαδούς του ΠΑΟΚ, οι οποίοι βρίσκονται περιμετρικά – 200 περίπου μέτρα - του γηπέδου της Τούμπας.
Χαρακτηριστικό είναι πως ακόμη και μέσα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική.