ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σοκ και δέος! Πέρασε η ΑΕΚ στο τέλος!

Η ΑΕΚ έχασε από τον Παναθηναϊκό αλλά κέρδισε την πρόκριση στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα! 2-3 το τελικό ...

Η ΑΕΚ έχασε από τον Παναθηναϊκό αλλά κέρδισε την πρόκριση στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα! 2-3 το τελικό αποτέλεσμα μετά το απίστευτο γκολ του Μίτσελ από το κέντρο και το τραγικό λάθος του Καρνέζη!
Διαμαρτύρονται στον Παναθηναϊκό για τον χρόνο των καθυστερήσεων!

ΑΕΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ 2 - 3 (Πρώτος αγώνας 2-0)

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ! ΠΕΡΑΣΕ Η ΑΕΚ!

90'+8 - ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ του Μίτσελ από το κέντρο, ο Καρνέζης εκτός θέσης, η μπάλα στα δίχτυα.

90'+4 - Τρομερό γυριστό σουτ από τον Μπαχά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

90'+4 - Φοβερή μπαλιά του Σισέ για τον Λέτο, που χάνει το κοντρόλ και την μπάλα μπροστά στον Σάχα.

90'+2 - Σουτ του Σκόκο, μπλοκάρει ο Καρνέζης.

ΕΦΤΑ ΛΕΠΤΑ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ!

90' - Πάλι στην αντεπίθεση ο Σισέ, ο δεξιά αυτή τη φορά, αλλά το σουτ του φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.

87' - Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό με κούρσα από τον Σισέ, ο οποίος κάνει το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

86' - Σουτ από τον Σκόκο, ο Καρνέζης πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει σε κόρνερ.

84' - Σουτ του Ντιοπ, η μπάλα ψηλά άουτ.

80' - Εκτέλεση φάουλ από τον Σκόκο, κεφαλιά του Μανωλά, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

74' - Ο Σισέ μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, αλλά το σουτ του είναι και πάλι αδύναμο και ο Σάχα μπλοκάρει.

73' - Κόκκινη Κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Βύντρα για καθυστέρηση!

68' - Εκτέλεση κόρνερ του Σκόκο, η μπάλα στην πλάτη του Λυμπερόπουλου και στην αγκαλιά του Καρνέζη πάνω στην γραμμή!

* Οπαδοί της ΑΕΚ μπαίνουν στο στίβο του γηπέδου και κινούνται προς τον αγωνιστικό χώρο και το παχνίδι έχει διακοπεί εδώ και 4 λεπτά.

65' - Δυνατό σουτ του Σκόκο, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

* Με αυτό το σκορ περνάει ο Παναθηναϊκός!

63' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Κόρνερ από τον Λέτο, κεφαλιά του Βύντρα και 1-3 για τον Παναθηναϊκό!

59' - Ο 4ος διαιτητής αποβάλλει το βοηθό του Ζεσουάλντο Φερέιρα.

56' - Τρομερή επέμβαση του Σάχα. Σέντρα του Λέτο, κεφαλιά του Σισέ από το ύψος της μικρής περιοχής και αποκρούει εκπληκτικά ο Σάχα

54' - Λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Μπαχά πασάρει στον Λυμπερόπουλο, που σουτάρει με το αριστερό, αλλά η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

50' - Ένα πολύ δυνατό σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα, η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.

ΕΝΑΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45'+1- ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Καταπληκτικο γκολ από τον Ζιλμπέρτο Σίλβα ο οποίος με φοβερό σουτ νικάει τον Σάχα, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά του γωνία.

40' - Μεγάλη ευακιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σισέ. Κάθετη του Νίνη για τον γάλλο, που προσπαθεί να πλασάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Σάχα απομακρύνει, αφού ήταν αδύναμο το πλασέ.

31' - Λάθος γύρισμα από τον Ντιόπ, ο Σισέ παίρνει την μπάλα, αλλά το σουτ που δοκιμάζει δεν είναι καλό και η μπάλα καταλήγει άουτ.

30' - Πολύ ωραίο παιχνίδι σε αυτή την πρώτη μισή ώρα.

28' - Σέντρα του Σισέ από αριστερά, ο Λέτο προσπαθεί να πάρει μία κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη και η μπάλα καταλήγει αργά-αργά άουτ.

24' - Δυνατό σουτ του Λέτο έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάχα.

21' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Εκτέλεση κόρνερ του Λέτο από δεξιά, ο Καντέ παίρνει κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι προς τα πίσω και με δεύτερη κεφαλιά ο Σισέ κάνει από κοντά το 1-1.

14' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Πάσα του Λυμπερόπουλου στο Λαγό ο οποίος γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ νικάει τον Καρνέζη, που φέρει πολύ μεγάλη ευθύνη, αφού η μπάλα φεύγει κάτω από τα χέρια του.

7' - Μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα παίρνει ανάποδα φάλτσα και φεύγει μακριά από την εστία του Καρνέζη.

5' - Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Λαγός από αριστερά γυρίζει προς τον Λυμπερόπουλο, αλλά η μπάλα ανακόπτεται από την άμυνα του Παναθηναϊκού.

3' - Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκει στον Παναθηναϊκό. Φοβερό σουτ του Σισέ από αριστερά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάχα.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Γκάγκας (Λάρισας), Γούκος (Ηπείρου)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Γιάχιτς, Μανωλάς, Νασούτι, Μάκος, Καφές, Ντιόπ, Λαγός, Σκόκο, Λυμπερόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσούαλδο Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Νίνης, Κατσουράνης, Λέτο, Χριστοδουλόπουλος, Σισέ

Ένταση στο ΟΑΚΑ

Αρκετή ώρα πριν από τη σέντρα στο ΟΑΚΑ για τον επαναληπτικό προημιτελικό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, υπήρξε ένταση έξω από τη Θύρα 2.
Συγκεκριμένα, γύρω στις 19.30, έξω από τη Θύρα 2, όπου έχει εισιτήρια διαρκείας ο κύριος όγκος των οργανωμένων της Ενωσης, σημειώθηκαν συμπλοκές με τις δυνάμεις της αστυνομίας. Οι οπαδοί άναψαν φωτιές και έριξαν βόμβες μολότοφ προς τις δυνάμεις των ΜΑΤ, οι οποίες απάντησαν με χρήση χημικών. Η κατάσταση στο ΟΑΚΑ ήταν αποπνικτική από τα δακρυγόνα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν κάποιοι οπαδοί χωρίς εισιτήριο επιχείρησαν να μπουν στο γήπεδο με ντου...
Τα επεισόδια γενικεύτηκαν και μάλιστα μια καντίνα έξω από τη Θύρα 10 παραδόθηκε στις φλόγες, όπως κι μια μπουτίκ του Παναθηναϊκού που λειτουργεί όταν παίζουν οι «πράσινοι».
Στις 20.00 μια ομάδα αποτελούμενοι από 150 μηχανάκια προσπαθούσαν να περάσουν από τον προέλεγχο και να μπουν στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ, γεγονός που προκάλεσε νέο γύρο συγκρούσεων με την αστυνομία.