ΑΘΛΗΤΙΚΑ

«Πέταξε» στα ημιτελικά από τα 50 μέτρα!

Απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε διπλά παιχνίδια, πήρε η ΑΕΚ επί ...

Απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε διπλά παιχνίδια, πήρε η ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μίτσελ από τα 50 μέτρα, πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ένωσης με το οποίο έγινε το τελικό 2-3, αποτέλεσμα που έστειλε τους "κιτρινόμαυρους" στους τέσσερις της διοργάνωσης. Οι "πράσινοι", παρά την εντός έδρας ήττα στον πρώτο αγώνα με 2-0 και το προβάδισμα της Ένωσης στο 13΄ με το γκολ του Λαγού, πέτυχαν τρία γκολ με τους Σισέ (19΄), Ζιλμπέρτο Σίλβα (45΄), Βύντρα (63΄) και μέχρι το 98΄ είχαν αγγίξει το θαύμα. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με 10 παίκτες το παιχνίδι, λόγω αποβολής του Λουκά Βύντρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73΄.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σισέ βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ, έπιασε το σουτ κι έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα, στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κατσουράνης πρόλαβε την τελευταία στιγμή να απομακρύνει σε κόρνερ, πριν η μπάλα φτάσει στα πόδια του Μάκου που ήταν σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Η ΑΕΚ πήρε νωρίς το προβάδισμα. Μόλις στο 13ο λεπτό ο Λαγός έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αιφνιδιάζοντας τον Καρνέζη και με τον τρόπο αυτό η Ένωση πήρε το προβάδισμα με 1-0. Η "απάντηση" του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Στο 19΄ μετά από κόρνερ του Λέτο και πρώτη κεφαλιά του Καντέ, ο Σισέ με νέα κεφαλιά έκανε το 1-1. Ο Παναθηναϊκός με καλή ψυχολογία μετά τη γρήγορη ισοφάριση κυριάρχησε και αφού απείλησε δύο φορές με τους Λέτο και Σισέ (στο 40΄ ο Γάλλος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σάχα), στο 45΄ προηγήθηκε με το καταπληκτικό σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα (1-2).

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν στο δεύτερο μέρος με σκοπό να πετύχουν και τρίτο γκολ και στο 57΄ έφτασαν πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή. Ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα προς την εστία του Σάχα, ο οποίος έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε όρθια την ομάδα του. Η ολική ανατροπή του σκηνικού για τον Παναθηναϊκό έγινε στο 63΄. Πάλι από κόρνερ του Λέτο, ο προωθημένος Βύντρα με κεφαλιά, μετά από κεφαλιά του Σισέ, έκανε το 1-3 και με το σκορ αυτό οι "πράσινοι" έπαιρναν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η απίστευτη εξέλιξη του αγώνα εις βάρος της ΑΕΚ προκάλεσε την έκρηξη των οπαδών της. Δεκάδες από αυτούς κατάφεραν να μπουν στον περιβάλλοντα χώρο του σταδίου, γεγονός που ανάγκασε τον διαιτητή Παππά να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι. Περίπου 5 λεπτά κράτησε η διακοπή και το ματς άρχισε ξανά, αφού οι οπαδοί επέστρεψαν στην κερκίδα.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες από το 73΄, λόγω της αποβολής του Βύντρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το ντέρμπι πήρε δραματικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τεράστιες ευκαιρίες με τους Σισέ και Λέτο για να "καθαρίσει" την πρόκριση και τον Μπάχα στις καθυστερήσεις να αστοχεί από πολύ καλή θέση. Κι ενώ ο Παναθηναϊκός κρατούσε "αγκαλιά" τη μεγάλη πρόκριση, στο 98΄ από φάουλ του Μίτσελ από τη σέντρα και ολέθριο λάθος του Καρνέζη η ΑΕΚ μείωσε σε 3-2 και με το "Χιτσκοκικό" αυτό φινάλε, πήρε τη μεγάλη πρόκριση...

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθήνας)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 73΄ Βύντρα (δεύτερη κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντιοπ, Γιάχιτς - Βύντρα, Σπυρόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Γιάχιτς, Μανωλάς, Νασούτι, Μάκος (81΄ Μίτσελ), Καφές (53΄ Μπάχα), Ντιόπ, Λαγός (70΄ Μπλάνκο), Σκόκο, Λυμπερόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Νίνης, Κατσουράνης (89΄ Πλεσί), Λέτο, Χριστοδουλόπουλος (74΄ Μαρίνος) , Σισέ