Νίκη με Φουστέρ

Με νίκη συνέχισε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Νίκες και για Εργοτέλη και Καβάλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - SKODA ΞΑΝΘΗ 1-0 ΤΕΛΙΚΟ

84' - Καλή κυκλοφορία της μπάλας από Τζεμπούρ, Φουστέρ και Ριέρα. Το σουτ του τελευταίου κατέληξε άουτ.

* 80' - ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: 67% - 43%

80' - Αδύναμο σουτ του Τοροσίδη, η μπάλα στα χέρια στου Γκσπούρνινγκ.

78' - Ο Τοροσίδης έδωσε στον Τζιμπούρ που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, πάσαρε στον Ιμπαγάσα, όμως η λόμπα του απομακρύνθηκε από τον Γκσπούρνινγκ.

*75' - Ο Ολυμπιακός στο 2ο ημίχρονο είναι συνέχεια στην επίθεση

71' - Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης άνοιξε ωραία την μπάλα για τον Μοδέστο, εκείνος πάσαρε από τα δεξιά, όμως ο Πάντελιτς δεν βρίσκει καλά την μπάλα στην μικρή περιοχή.

66' - Φάουλ του Ιμπαγάσα από τα δεξιά, ο Μοδέστο δεν καταφέρνει να πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

*65' - ΤΕΛΙΚΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ: 11-3

61' - Ωραία εκτέλεση κόρνερ από τον Ριέρα, που λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα αμέσως στα δίχτυα. Τελικά έδιωξε ο Γκσπούρνινγκ σε νέο κόρνερ.

60' - Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0. Ωραία κομπίνα σε φάουλ, με τον Ριέρα να δίνει στον αμαρκάριστο Τοροσίδη, όμως το σουτ του ήταν πάνω στον Γκσπούρνινγκ.

49' - Τραγικό λάθος του Μέλμπεργκ, που δεν καταφέρνει να διώξει, ο Σουάνης γίνεται αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ του από δεξιά πλάγια θέση εντός περιοχής ήταν άστοχο.\

ΕΝΑΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ζαϊρί άνοιξε δεξιά για τον Τοροσίδη, εκείνος έβγαλε την σέντρα και ο Φουστέρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

38' - Στην αντεπίθεση, ο Ιμπαγάσα έδωσε για τον Ριέρα, εκείνος για τον Χολέμπας, ο Γερμανός γύρισε για τον Αργεντινό, όμως το πλασέ του μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ.

32' - Κάθετη πάσα του Ζαϊρί για τον Πάντελιτς, που από πλάγια δεξιά θέση έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Γκσπούνινγκ έδιωξε με τα πόδια στην αριστερή του γωνία.

28' - Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Γκσπούρνινγκ βγαίνει στο πρώτο δοκάρι και διώχνει με γροθιές, αφού ο Πάντελιτς δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά.

26' - ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό με τον Μοδέστο! Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ο Μοδέστο ανενόχλητος έκανε την γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ και στην συνέχεια κατέληξε άουτ.

17' - Ο Φουστέρ έδωσε στον Ιμπαγάσα, εκείνος στον Ζαϊρί, όμως η σέντρα σουτ του Μαροκινού από τα αριστερά κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Γκσπούρνινγκ.

16' - Αντεπίθεση για τη Ξάνθη, με τον Κατόνγκο να βρίσκει ανοιχτούς διαδρόμους, όμως το σουτ του εκτός περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο.

10' - Τα δέκα πρώτα λεπτά περνάνε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση

*- Έναρξη της αναμέτρησης, αφού πρώτα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων της θύρας 7.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Τουμπακάρης (Αθηνών)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ολυμπιακός: Πάρντο, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα, Πάντελιτς, Ζαϊρί, Μπράβο, Φουστέρ, Χολέμπας, Τοροσίδης, Ριέρα.

SKODA Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Φλίσκας, Κωστούλας, Βάλλας, Βασιλακάκης, Πόι, Σουάνης, Αντεφέμι, Στιούαρτ, Κατόνγκο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-0 TΕΛΙΚΟ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη.

47' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! O Ζούνιορ με δυνατό ψηλοκρεμαστό σουτ νικάει τον Μάχο για το 2-0.

6' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Σύγχυση στην άμυνα του Πανιωνίου, ο Μάχο δεν διώχνει καλά, ο Βερπακόβσκις επαναφέρει την μπάλα, ο Μπούντιμιρ παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα φτάνει στον Σασιασβίλι, που από κοντά δεν δυσκολεύεται να κάνει το 1-0.

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Βίσιο, Ρομάνο, Ζούνιορ, Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Ολίσε, Σασιασβίλι, Μπέτο, Μπούντιμιρ, Βερπακόβσκις

Πανιώνιος: Μάχο, Κοντοές, Λάτκα, Όμο, Τσότσαλιτς, Γιόνσον, Κουμορτζί, Γκαλίτσιος, Γουνδουλάκης, Μπάλαμπαν, Μήτρογλου

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0 ΤΕΛΙΚΟ

*65' - Η Καβάλα χωρίς λάθη στην άμυνα κρατάει το υπέρ της 1-0

41' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ! Συρτή κοντινή πάσα του Ρίος προς τον Νικουλά και ο τελευταίος ανοίγει το σκορ.

Καβάλα: Γκαλίνοβιτς, Τόμασιτς, Ντουγκλάο, Χργκόβιτς, Πέρτζελ, Καρντόζο, Ντικρόκ. Αμπντούν, Ονουάτσι, Νικουλάε, Ρίος

Κέρκυρα: Kωνσταντόπουλος, Στολτίδης, Καλαντζής, Τσίγκας, Παρασκευαίδης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Επστάιν, Γραμμόζης, Μακρής