Εύκολη νίκη και τώρα τελικός…

Η νίκη με 19 πόντους(79-60) στην Πυλαία έτσι και αλλιώς δεν έδινε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν...

Η νίκη με 19 πόντους(79-60) στην Πυλαία έτσι και αλλιώς δεν έδινε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι στην σημερινή αναμέτρηση.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-61και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό οπού εκεί όπως όλα δείχνουν θα βρεθεί και ο «αιώνιος» αντίπαλος του, ο Παναθηναϊκός.
Οι Πειραιώτες πέρυσι είχαν κατακτήσει το τρόπαιο με αντίπαλους τους «πράσινους» στο κλειστό του Ελληνικού και θέλουν φέτος να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Ο τελικός θα διεξαχθεί και πάλι στο ίδιο γήπεδο στις 6 Μαρτίου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και με συνεχόμενους πόντους από τον Μάρσαλ πήραν ένα μικρό προβάδισμα, ο Ολυμπιακός είχε πολλά άστοχα σουτ και έδειχνε ότι δεν είχε βρει ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτός που με τους πόντους του(6) αλλά και επιθετικά ριμπάουντ έδωσε το προβάδισμα με 4 πόντους στον Ολυμπιακό 11-7 στο 6ο λεπτό.

Η αστοχία έξω από την γραμμή των 6.75 συνεχιζόταν(2/7) και έτσι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξαναπέρασε μπροστά 12-11 στο 7ο λεπτό. Η απάντηση του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν η είσοδο των Παπαλουκά και Σπανούλη στο παρκέ 2 πόντους από τον Έλληνα γκάρντ και 7 συνεχόμενους πόντους από τον Έρτσεγκ έδωσαν διαφορά 7 πόντων στους γηπεδούχους 22-15, 1.30 πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Με ένα καλάθι του Μάρσαλ και ένα τρίποντο του Παπαλουκά τελείωσε το δεκάλεπτο. Σκορ 25-17.
Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στην άμυνα, «έβγαλε» κάποιους αιφνιδιασμούς και κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους, 29-19 στο 12ο λεπτό. Ο Μάρσαλ βρισκόταν σε πολύ καλή βραδιά αφού είχε σκοράρει γρήγορα γρήγορα 15 πόντους αλλά έδειχνε στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο να είναι μόνος του. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύσεις, και ο Έρτσεγκ που και αυτός ήταν σε εξαιρετική κατάσταση «φόρτωνε» με πόντους(15) το καλάθι των φιλοξενούμενων.
Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους με τρίποντο του Σπανούλη 42-37, στο 16ο λεπτό. Για μια ακόμα φορά το «κλειδί»ήταν η άμυνα, όταν η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πίεσε περισσότερο και ανοιχτούς διάδρομους βρήκε στην επίθεση αλλά και εύκολα «έχτισε»μια διαφορά η οποία μεγάλωνε, 46-29 στο 18. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει πλέον τον ρυθμό τους το μεγαλύτερο προβάδισμα ήρθε 1 λεπτό πριν πάμε στο ημίχρονο, 48-29. Ημίχρονο 48-31.

Στο 2ο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, 55-33 στο 22ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν «εγκλωβιστεί» ο Μάρσαλ σταμάτησε να σκοράρει ενώ και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έμεινε σε «ρηχά νερά».

Η διαφορά με καλάθι του Τεόντοσιτς έφτασε τους 26 πόντους, 61-35 στο 25. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε πάρει την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στους 28, 67-39 στο 27ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει. Χωρίς λύσεις στην επίθεση αλλά και με κακή άμυνα δεν θα μπορούσε να καταφέρει τίποτα περισσότερο. Η διαφορά του 29ου λεπτού, 69-39 ήταν η μεγαλύτερη στον αγώνα. Σκορ 3ης περιόδου 71-45.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε και πάλι όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του με τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη να παίρνει χρόνο συμμετοχής μετά από αρκετό καιρό. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησε να μειώσει την διαφορά αλλά δεν τα κατάφεραν αφού οι Πειραιώτες έβρισκαν εύκολα τον δρόμος προς το αντίπαλο καλάθι. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζόραν Έρτσεγκ με 17 πόντους. Τελικό αποτέλεσμα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας 89-61.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 89-61
Δεκάλεπτα: 25-17,48-31,71-45,89-61

Ολυμπιακος (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (1), Παπανικολάου, Ερτσεγκ 17 (1), Σπανούλης 14 (2), Τεόντοσιτς 4, Μπουρούσης 16 (1), Κέσελ 4 (1), Κατσίβελης, Μαυροκεφαλίδης 10, Χαλπερίν 9, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 16 (1), Καλαμπάκας 4, Αράπης 4, ΜακΓκραθ, Αποστολίδης 6, Δέδας, Ντόζιερ 4, Γκρέι 4, Παπαδόπουλος 12, Γιαννακίδης 2, Καλλές 6, Γκετσέβσκι 3 (1).