Την «πλήρωσε» ο Κολοσσός

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις πριν από το κρίσιμο παιχνίδι με την Κάχα Λαμποράλ...

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις πριν από το κρίσιμο παιχνίδι με την Κάχα Λαμποράλ, διαλύοντας τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ με 92-56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση διατηρήθηκε κοντά στο σκορ (22-18, 10’), με τον Παναθηναϊκό να τα πηγαίνει αρκετά καλά στην επίθεση, αλλά να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ, γεγονός που έδινε την ευκαιρία στους ροδίτες να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να πατήσουν γκάζι και να πάρουν διαφορά. Τον στόχο τους τον πέτυχαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία μιας και στο 14’ το σκορ είχε μετατραπεί σε 36-22. Αίτια της διαφοράς ήταν η εκπληκτική ευστοχία των πρωταθλητών έξω από τα 6,75 μ., (7/9 μέχρι εκείνο το σημείο), αλλά και η πολύ καλή εμφάνιση του Ίαν Βουγιούκα. Στο 17’ η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (44-28) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, όμως δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι, καθώς το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-28 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πάτησε... φρένο κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να κυμαίνεται συνεχώς στα επίπεδα των 20-25 πόντων. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τη νωθρότητα των «πρασίνων» και κάπως έτσι στο 30’ το σκορ ήταν 65-42.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στην εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δοκίμασε τον Ντρου Νίκολας σε θέση οργανωτή, ενώ περίπου πέντε λεπτά πριν από το τέλος στο παρκέ πέρασαν και οι Γιώργος Μπόγρης, Φώτης Ζούμπος. Η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο για να γραφτεί το τελικό

Δεκάλεπτα: 22-18, 50-28, 65-42, 92-56

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (2), Περπέρογλου 12 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 9 (1), Σάτο 7 (1), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 7, Μπόγρης 4, Ζούμπος 2

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 6 (2), Καυκής 2, Τζόρνταν 4, Πάνος 10, Μανωλόπουλος 3 (1), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4, Τσάμης 4, Παππάς 3 (1), Γκόλεματς 11 (1), Γεωργαλής 6, Ιβάνοβιτς 3 (1)