«Βυθίζεται» η ΑΕΚ

Σε τροχιά τετράδας παραμένει ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 80-73 της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, σε αγώνα για την 17η ημέρα της...

Σε τροχιά τετράδας παραμένει ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 80-73 της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, σε αγώνα για την 17η ημέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε την τρίτη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα και κράτησε την «Ένωση» στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Ηλυσιακό.

Τα πράγματα σε μεγάλο βαθμό ξεκαθάρισαν πολύ νωρίς, καθώς οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην επίθεση, με 8/8 δίποντα και 9/9 βολές, και πήραν από πολύ νωρίς «κεφάλι» στο σκορ: 9-2, 18-7 και 23-9, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος 28-15. Από κει και πέρα και ως τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ συντηρούσε μάλλον άνετα τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, με τους Μάρσαλ και Γκρέι να ηγούνται μίας πολυφωνικής επίθεσης, όπου πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κοχαντάρεβιτς πάλευε σχεδόν μόνος του για την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να επιστρέψει και είδε τη διαφορά να φτάνει τους 17 πόντους (70-53), μόλις τέσσρα λεπτά πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό, και με πρωταγωνιστή τον Νικολαϊδη, οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους, όμως ήτα αργά. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του έμπειρου γκαρντ μείωσαν σε 76-71, 17΄΄ πριν τη λήξη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και «σφράγισαν» τη νίκη.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 73-80
Τα δεκάλεπτα: 15-28, 31-45, 45-56, 73-80

Διαιτητές: Τανατζής, Καρακατσούνης, Βαρδάλος

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Αγγελος Κορωνιός): Καστλ 8, Κοχαντάρεβιτς 15 (10ρ.), Νικολαϊδης 20 (5), Παπανικολάου, Χαρτ 3, Ντικούδης 11 (1), Δορκοφίκης 6, Καλλινικίδης, Κάρι 2, Μάντιτς 8 (1)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 12 (3), Ντόζιερ 12, Γκρέι 17 (2), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Γκετσέφσκι 13 (2), Καλαμπάκας