To πανόραμα της 22ης αγωνιστικής

Είκοσι γκολ σημειώθηκαν στους 8 αγώνες για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συνέχισαν...

Είκοσι γκολ σημειώθηκαν στους 8 αγώνες για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συνέχισαν με νίκες το «μαραθώνιο» του πρωταθλήματος. Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι η διαφορά του πρώτου (Ολυμπιακός) από τον τρίτο στην κατάταξη (ΠΑΟΚ) είναι 23 βαθμοί!

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ με 3-1 και πάει στο ντέρμπι του «Καραϊσκάκη» με ανεβασμένη ψυχολογία.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 του Άρη.

Στο ντέρμπι του «κάμπου» ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε την Λάρισα με 2-1 έχοντας σαν πρωταγωνιστή τον Μάριο Μπρέσκα που σημείωσε 2 γκολ.

Νίκη που σημαίνει μίση σωτηρία πέτυχε ο Πανιώνιος επί του ΠΑΟΚ με 1-0 με πέναλτι του Μπάλαμπαν στο 73ο λεπτό.

Η Κέρκυρα επικράτησε άνετα με 3-0 του Πανσερραϊκού ( σκορ από το 1ο ημίχρονο ) και στέλνει την ομάδα των Σερρών στην Football league καθώς τα πράγματα είναι πλέον πολύ δύσκολα. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Ξάνθη τον Ατρόμητο Αθηνών, ενώ στο πιο κακό παιχνίδι της αγωνιστικής Ηρακλής και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα:

Εργοτέλης-Καβάλα 2-1
(44΄ Μπέτο, 72΄ πεν. Λεάλ - 21΄ Ονουάτσι)

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 1-0
(73΄ πεν. Μπάλαμπαν)

Άρης-Ολυμπιακός 1-2
(17΄ Νέτο - 39΄ Τζιμπούρ, 75΄ Φουστέρ)

Κέρκυρα-Πανσερραϊκός 3-0
(24΄ Επστάιν, 32΄ Ηλ.Ιωάννου, 35΄ Γκουστάβο)

Ηρακλής-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Λάρισα-Ολυμπιακός Βόλου 1-2
(74΄ πεν. Μετίν - 60΄, 63΄ Μπρέσκα)

Ξάνθη-Ατρόμητος 3-0
(48΄ Αντεφέμι, 83΄ Καζάκης, 89΄ Πόι)

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-1
(44΄ Κατσουράνης, 51΄ Βύντρα, 75΄ Σισέ - 58΄ Σκόκο)

9 ΓΚΟΛ: Μιραλάς (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

8 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Φουστέρ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

7 ΓΚΟΛ: Πάντελιτς (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

6 ΓΚΟΛ: Λυμπερόπουλος, Σκόκο (ΑΕΚ), Επστάιν (ΚΕΡΚΥΡΑ), Ριέρα (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Τζιμπούρ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΑΕΚ), Γεωργιάδης (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ), Σαλπιγγίδης (ΠΑΟΚ)

5 ΓΚΟΛ: Νέτο (ΑΡΗΣ), Λεάλ, Μπούντιμιρ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Μετίν (ΛΑΡΙΣΑ), Μπρέσκα (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ), Λεοζίνιο (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)