ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη πρωτιάς για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην πήρε τη διαφορά όμως νίκησε την Κάχα Λαμποράλ με 76-74 και πλέον η πρόκριση...

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην πήρε τη διαφορά όμως νίκησε την Κάχα Λαμποράλ με 76-74 και πλέον η πρόκριση και η πρωτιά είναι στα χέρια του.
Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός. Μετά το 3-3 στο 2’, έτρεξε ένα γρήγορο σερί 11-0 και ξέφυγε με 14-3 μέσα σε πανδαιμόνιο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα του Φερνάντο Σαν Εμετέριο και μείωσαν σε 14-9. Όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραραν μόνο πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. (έξι φορές) και με αυτόν τρόπο μείωσαν σε 21-18 το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει λύσεις από τον Ντρου Νίκολας, ξέφυγε με 30-21, αλλά και 32-23, όμως δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Στον αντίποδα, η Κάχα πέτυχε το πρώτο της δίποντο στο 14’, με τον Ουρουγουανό, Εστεμπάν Μπατίστα. Παρ’ όλα αυτά δεν προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι και συνέχισε να σουτάρει για τρεις με καλά ποσοστά (10/18). Αποτέλεσμα αυτής της τακτικής ήταν να μειώσει στον έναν πόντο (40-39) στη λήξη του πρώτου μέρους και ενώ νωρίτερα ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε χρεωθεί με το τρίτο του προσωπικό φάουλ δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο «πονοκέφαλο» στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο με τον... ίδιο τρόπο. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (42-40). Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 25’ (45-46). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός σημείωσε δέκα αναπάντητους πόντους και ξέφυγε με διαφορά εννιά πόντων (55-46). Οι Βάσκοι, το μόνο που κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό διάστημα ήταν να κλείσουν την τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ με 59-50.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου εξαπέλυσαν ένα νέο σερί (8-0) και μετά από τρία λεπτά είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 59-58. Ο Μάικ Μπατίστ με έξι διαδοχικούς πόντους βοήθησε το «τριφύλλι» να προηγηθεί με διαφορά πέντε πόντων (65-60). Με τον Μαρτσελίνιο Χουέρτας οδηγό, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μείωσε σε 66-64. Ένα τρίποντο του Περπέρογλου έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα πέντε πόντων (69-64), όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φτάσει στο +8, αφού ο Σαν Εμετέριο μείωσε σε 69-66, με δύο λεπτά για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ένα τρίποντο του Αντώνη Φώτση, έστειλε τη διαφορά στους έξι (72-66) για τον Παναθηναϊκό, όμως η απάντηση ήρθε από τον Μίρσα Τελέτοβιτς ο οποίος μείωσε 72-69, ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Κάχα προσπάθησε να κλέψει το παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε. Με το σκορ στο 76-74 (από δύο βολές του Μάικ Μπατίστ), ο Σαν Εμετέριο κέρδισε το φάουλ, αστόχησε στην πρώτη βολή και στη συνέχεια επίτηδες έχασε και τη δεύτερη, ο Μπατίστα δεν κατάφερε να κάνει το φόλοου και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη νίκη που τους ανέβασε μόνους πρώτους στο γκρουπ τους.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αντώνης Φώτσης ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μάζεψε έντεκα ριμπάουντ, ενώ για την Κάχα ο Λόγκαν σταμάτησε στους 21 πόντους.

Παναθηναϊκός - Κάχα Λαμποράλ 76-74
Δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10 (1), Μπατίστ 12, Φώτσης 22 (3), Σάτο 6, Νίκολας 12 (3), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης
Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Χουέρτας 17 (3), Λόγκαν 21 (5), Τελέτοβιτς 8 (2), Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 19 (4), Όλεσον, Σόου 2, Μπάρατς, Μπιέλιτσα