Νίκες για Ολυμπιακό και Καβάλα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Εργοτέλη στο άδειο λόγω τιμωρίας «Καραϊσκάκη». Και τα τρία γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο...

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Εργοτέλη στο άδειο λόγω τιμωρίας «Καραϊσκάκη». Και τα τρία γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Εργοτέλη να χάνει πέναλτι με τον Λεάλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-0

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

91' - Ωραία κίνηση του Φετφατζίδη και πάσα στον Μιραλάς που κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη.

89' - Ο Πάντελιτς από το ύψος της περιοχής βρήκε ελεύθερο χώρο και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

88' - Σουτ του Φραγκουλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο.

82' - Ωραία κίνηση και δυνατό σουτ του Χολέμπας από τα αριστερά λίγο εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ.

71' - Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να κάνει το τέσσερα τα τέρματά του. Έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια του Μιραλάς από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, ο Βέλγος πάσαρε για τον Ρόμενταλ, όμως το πλασέ στην κίνηση του Δανού από κοντινή θέση, κατέληξε άουτ.

*- Την εικόνα του Ολυμπιακού την άλλαξε η είσοδος του Ιμπαγάσα στο 2ο ημίχρονο.

64' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Εξαιρετική μπαλιά του Μοδέστο από το κέντρο για τον Μιραλάς, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη και μετά από ωραίο κοντρόλ κάνει άψογο πλασέ και γράφει το 3-0 για την ομάδα του.

62'- Ο Ρόμενταλ ελεύθερος μέσα από την περιοχή κάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

58' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Έπειτα από ωραία πάσα του Ιμπάγασα και ακόμη πιο ωραίο και άπιαστο σουτ του Πάντελιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Δασκαλάκη για δεύτερη φορά.

50' - Ωραία ντρίμπλα του Πάντελιτς στον Αλεξόπουλο, όμως ο Δασκαλάκης θα βγει και θα μπλοκάρει.

47' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Έπειτα από κόρνερ του Ιμπαγάσα και διώξιμο των αμυντικών, η μπάλα καταλήγει στον Μέλμπεργκ που από το ύψος της περιοχής κάνει με τη μια το σουτ, ο Μοδέστο κάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.

ΕΝΑΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' - Τρομερό σουτ με τη μια του Μέλμπεργκ εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.

30' - ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Πάρντο. Χαμένο πέναλτι για τον Εργοτέλη με εκτελεστή τον Λεάλ. Ο Λεάλ σημάδεψε την δεξιά γωνία του Πάρντο, όμως ο πορτιέρο του Ολυμπιακού υπολόγισε και έπεσε σωστά, σώζοντας την εστία του

29' - ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εργοτέλη. Ο Ζαϊρί έσπρωξε μ΄'εσα στην περιοχή τον Βερπακόφσκις, ο Λετονός έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

27' - Ο Εργοτέλης έχει κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Έπειτα από εκτέλεσε κόρνερ, ο Αλεξόπουλος πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά ο Βερπακόφσκις απομακρύνει άθελά του.

18' - Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ντουντού. Κόρνερ του Ρόμενταλ από τα δεξιά, ο Μέλμπεργκ έπιασε την κεφαλιά, όμως το σουτ του Ντουντού μέσα από την μικρή περιοχή, διώχνει ο Δασκαλάκης.

14' - Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ρόμενταλ και Μιραλάς άλλαξαν ωραία την μπάλα και έβγαλαν την ομάδα τους στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Δανού μέσα από την περιοχή, καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

10' - Σκληρό παιχνίδι στα δέκα πρώτα λεπτά με τον Ολυμπιακό να πιέζει από τις πτέρυγες.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

*- Πριν την αναμέτρηση κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των δύο αδικοχαμένων αστυνομικών

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Τουμπακάρης (Αθηνών)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μανιάτης, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Ντουντού, Μοδεστό, Ζαιρί, Ρόμενταλ, Μιραλάς, Πάντελιτς

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Αλεξόπουλος, Σίλβα, Ρομάνο, Κυριακίδης, Φραγκουλάκης, Λεάλ, Γιαλούσης, Βερπακόφσκις

Στο «Ανθή Καραγιάννη» η Καβάλα πέτυχε νίκη ... Ευρώπης καιθώς επικράτησε Αστέρα Τρίπολης με 1-0

KABAΛΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0

79' - Τρομερή ευκαιρία χάνει ο Αμπτνούν καθώς σε τετ-α-τετ με τον Αναστασόπουλο πλασάρει άουτ

75' - Μετά το γκολ η Καβάλα ελέγχει πλήρως το παιχνίδι.

60' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ. Ο Αμπτνούν στοπάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή με το δεξί, σουτάρει δυνατά με το αριστερό κάνοντας το 1-0

38' - ΔΟΚΑΡΙ για την Καβάλα. Τρομερό βολέ του Ρίος από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι!

40' - Κακό παιχνίδι διεξάγεται στην Καβάλα με τον αγωνιστικό χώρο να είναι σε κακή κατάσταση.

20 ' - Χωρίς μεγάλη φάση το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο

11' - Ο Χργκόβιτς σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Αναστασόπουλος διώχνει σε κόρνερ

10' - Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν έχουν δείξει κάτι το αξιόλογο. Στο γήπεδο της Καβάλας βρίσκονται περίπου 4.000 θεατές.

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Μπιτσίδης (Θράκης)
Γήπεδο: «Ανθή Καραγιάννη»

Καβάλα (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πφερτζέλ, Τόμασιτς, Θεοδωρέλλης, Χργκόβιτς, Ντιέ, Ντικρόκ, Ρίος, Αμπντούν, Ονουάτσι, Νικουλάε

Αστέρας Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Φυτανίδης, Λαδάκης, Κερ, Ουντότζι, Ροζέριο, Αρσενίεβιτς, Παπάζογλου