Μια νίκη πριν το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός!

Έτοιμο να βαφτεί πράσινο είναι ένα ακόμα πρωτάθλημα μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με...

Έτοιμο να βαφτεί πράσινο είναι ένα ακόμα πρωτάθλημα μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 78-66 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης αν και έπαιξαν άσχημα στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν κοντά στο σκορ (37-43) και τελικά έφτασαν στη δίκαιη επικράτηση που τους φέρνει μία ανάσα από την κατάκτηση 32ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός ο οποίος νωρίς – νωρίς προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων (2-9, 5’) αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 11-6, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά τον έλεγχο, εκτελώντας κυρίως από τη ρακέτα, όπου Μαυροκεφαλίδης και Μπουρούσης δεν είχαν αντίπαλο να τους σταματήσει. Κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμα και με εννιά πόντους (19-10) για να λήξει η πρώτη περίοδος με 19-12 υπέρ τους.
Έτοιμος να επιστρέψει στο παιχνίδι εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Με ένα επιμέρους σκορ 10-3, ισοφάρισε σε 22-22 και σε εκείνο το διάστημα έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Ο Ολυμπιακός πάντως άντεξε και με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (29-24). Μάλιστα οι Πειραιώτες ξέφυγαν ακόμα και με δέκα πόντους (43-33). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 43-37 υπέρ των κυπελλούχων Ελλάδας.

Φουριόζος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα στο 23’ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με καλάθι του Μάικ Μπατίστ (46-45). Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο (46-47, 48-47, 48-49, 50-49, 50-51, 52-51, 52-53) καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ντρου Νίκολας και τον Αντώνη Φώτση μετέτρεψαν το σκορ σε 58-53 (29’) για τους γηπεδούχους και το ΟΑΚΑ πήρε «φωτιά». Ο Ολυμπιακός συνήλθε και έμεινε κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου να γράφει 60-58.

Σκληρό και όχι ποιοτικό ήταν το παιχνίδι και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στο 33’ ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα επτά πόντων (67-60) όμως σε καμία περίπτωση δεν είχε κριθεί κάτι. Ένα τρίποντο του Σάτο όμως στο 36’ έστειλε τη διαφορά στους οκτώ για πρώτη φορά (70-62) και ο Ίβκοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο έμπειρος τεχνικός όμως δεν κατάφερε να αλλάξει τίποτα στην εικόνα της ομάδας του και οι «πράσινοι» ξέφυγαν κι άλλο (74-62) περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος. Το μόνο που είχε πλέον ενδιαφέρον ήταν το τελικό σκορ το οποίο και ήταν 78-66 υπέρ του «τριφυλλιού».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 78-66
Δεκάλεπτα: 12-19, 37-43, 60-58, 78-66

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 4, Μπατίστ 19, Φώτσης 5 (1), Σάτο 7 (1), Νίκολας 9 (2), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 15 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 9 (1), Καϊμακόγλου 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1), Γκόρντον 11 (1), Σπανούλης 14 (2), Πρίντεζης, Μπουρούσης 12, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 3 (1), Τεόντοσιτς 2.

Πηγή: onsports.gr