Ανασκόπηση 2015: Τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα της χρονιάς

Καθώς το 2015 φτάνει στο τέλος του, το Newsbomb.gr θυμάται τις ειδήσεις που ξεχώρισαν στο χώρο του αθλητισμού μέσα στη χρονιά.

Το Newsbomb.gr κάνει τη δική του ανασκόπηση για το 2015 και σας παρουσιάζει τα κορυφαία αθλητικά γεγονότα της χρονιάς.

Στιγμές που έμειναν χαραγμένες στο μυαλό των Ελλήνων - και όχι - μόνο φιλάθλων και μας έκαναν να πανηγυρίσουμε και να χαμογελάσουμε, έστω και για λίγο.

Θυμηθείτε τα κορυφαία αθλητικά γεγονότα της χρονιάς μαζί μας:

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ολυμπιακός

Για 42η φορά στην ιστορία τους, οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν το πρωτάθλημα Ελλάδος και μετά τη νίκη με 5-0 επί της Καλλονής, γίνεται η απονομή του τίτλου.

1242685

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ

Κυπελλούχοι Ελλάδος οι «ερυθρόλευκοι»

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός θα ολοκληρώσει ιδανικά τη σεζόν με νίκη 3-1 κόντρα στη Ξάνθη και την κατάκτηση του 27ου Κυπέλλου Ελλάδος στην ιστορία του.

1252534

Το σήκωσε η κορυφαία!

Η Μπαρτσελόνα επικράτει 3-1 της Γιουβέντους στον τελικό του Champions League κάνοντας ακόμα ένα τρεμπλ στην ιστορία της και κατακτώντας το 5ο ευρωπαϊκό στην ιστορία της.

1258864

Ακόμη ένα Europa League για τη Σεβίλλη

Για τέταρτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το Europa League (UEFA) η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε 3-2 σε έναν εντυπωσιακό τελικό απέναντι στη Ντνίπρο.

1254968

Κατήφορος και αποκλεισμός για την Εθνική

Μετά από μία τραγική χρονιά, η Εθνική Ελλάδος θα τερματίσει τελευταία στον 6ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2016 και θα χάσει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η «γαλανόλευκη» θα κατρακυλήσει από την 10η στη 44η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA.

84281fe867dddff367f2b0abe36a26a3 L

Η ΑΕΚ επιστρέφει στη Superleague

Μετά από δύο χρόνια απουσίας, η Ένωση θα επιστρέψει εκεί που ανήκει. Η ΑΕΚ στην επιστροφή της στη Superleague, κερδίζει 3-0 τον Πλατανιά και μοιράζει χαμόγελα στους φίλους της.

d19aa3f5baec72d649956c0041eb1600 L

Οι «ερυθρόλευκοι» θα κερδίσουν τον Παναθηναϊκό με 93-74 και με 3-0 νίκες θα κατακτήσουν το τρίτο τους πρωτάθλημα στα τελευταία 18 χρόνια.

1263358

Άλλη μία κούπα για τον «Εξάστερο»

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ με 68-53 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και 16η συνολικά στην ιστορία του.

1230846

Η «Βασίλισσα» επέστρεψε στο θρόνο της

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στον θρόνο της Ευρώπης επικρατώντας του Ολυμπιακού 78-59, κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο της από το 1995 και ένατο συνολικά.

1249329

Επιστροφή στην κορυφή μετά από 4 χρόνια

Η Ισπανία απέδειξε την ανωτερότητά της κόντρα στη Λιθουανία (80-63) στον τελικό του Ευρωμπάσκετ κι επέστρεψε στην κορυφή μετά από τέσσερα χρόνια – Η Εθνική μας για ακόμη μια φορά έμεινε εκτός μεταλλίων και τερμάτισε 5η.

1310103

Στην κορυφή του NBA οι "Πολεμιστές" μετά από 40 χρόνια!

Το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και το πρώτο μετά από 40 χρόνια, πανηγύρισαν οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριος μετά το 105-97 επί των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ.

33a18042f3ae658e22a06108c37b2f61 L

O Kobe ήταν και θα είναι το ΝΒΑ...

O Kobe Bryant ανακοίνωσε κι επίσημα ότι φέτος θα είναι η τελευταία του σεζόν στο ΝΒΑ, σκορπώντας... θλίψη σε όλο το κοινό του καλύτερου πρωταθλήματος μπάσκετ στον κόσμο, κάνοντας μάλιστα ακόμα και τους πολέμιούς του να τον συμπαθήσουν.

8cbe94c29666ed36dfc0a5847fda33d9 L

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Νταμπλούχος ο ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος του Βορρά μετά το Κύπελλο, θα κερδίσει και το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία του στο βόλεϊ και μάλιστα κόντρα στον Ολυμπιακό, με 3-0 σκορ στις νίκες.

1222146

Οι κοριτσάρες του Ολυμπιακού τα πήραν όλα κι έφυγαν!

Οι «ερυθρόλευκες» είναι οι... βασίλισσες της Ευρώπης στο πόλο. Διέλυσαν στο Παπαστράτειο την ιταλική Πάντοβα με 10-6 και κατέκτησαν το μοναδικό στέμμα που έλειπε από την τροπαιοθήκη τους.

0855c9ef160317a748457288c4c83ce8 L

Τα «σάρωσε» όλα ο Πετρούνιας

Ο Έλληνας αθλητής ολοκλήρωσε ονειρικά τη χρονιά. Μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό του Μονπελιέ, το χρυσό στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού αλλά και την πρώτη θέση σε Grand Prix στην Ουγγαρία, ο Πετρούνιας ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής της Γλασκώβης.

1234199

«Χάλκινη» η Κυριακοπούλου!

Η Ελληνίδα επικοντίστρια σε έναν φοβερό αγώνα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου.

1297423

Δεν σταματά τίποτα τον Μπολτ

Με την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο (19.55) ο Τζαμαϊκανός έκανε το... χρέος του, πήρε το χρυσό στα 200μ. και είναι πλέον ο αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια στην ιστορία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου!

1296553

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Χάμιλτον!

Για τρίτη φορά στην καριέρα του Παγκόσμιος πρωταθλητής στέφθηκε ο Λουίς Χάμιλτον μετά τη νίκη του στις ΗΠΑ!