LIVE BLOG, ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ισοπαλία στην Τούμπα - Η μετάδοση του Newsbomb.gr

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
Intime

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στη Super League.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, σε μια αναμέτρηση, η οποία αναμένεται να κρίνει πολλά στη μάχη του τίτλου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς προέρχεται από έξι διαδοχικές νίκες και οκτώ στα τελευταία εννιά ματς. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου θα προσπαθήσει να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της και παράλληλα να βάλει τέλος στο αήττητο των «ερυθρόλευκων». Με αυτό τον τρόπο θα πλησιάσει στο -6 από την κορυφή και θα δώσει νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Πειραιά δεν έχει γνωρίσει ακόμα την ήττα, μετρώντας 14 νίκες και 4 ισοπαλίες. Κόντρα στον ΠΑΣ, βέβαια, πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» μέσα στο 2022, καθώς είχε ξεκινήσει με δύο 0-0 και μια ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Το κλίμα είναι εξαιρετικό έπειτα κι από την επέκταση της συνεργασίας με τον Πέδρο Μαρτίνς μέχρι το καλοκαίρι του 2024.

Οι μεταξύ τους αναμετρήσεις

Έξι φορές έπαιξαν μέσα στο 2021, ο Ολυμπιακός κέρδισε τις τρεις και ο ΠΑΟΚ τις δύο, αλλά η μία ήταν ο τελικός του Κυπέλλου το Μάιο. Έπαιξαν άλλες πέντε το 2020.
Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα τρία από τα τέσσερα τελευταία για το πρωτάθλημα, ενώ το άλλο ο ΠΑΟΚ.

Δεν έχουν ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία πρωταθλήματος, μετά το περσινό 1-1 στην Τούμπα. Είναι και η μοναδική στα οκτώ τελευταία.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ νίκησε στο τελευταίο παιχνίδι τους, αφού ο Ολυμπιακός είχε φύγει αήττητος στα τρία αμέσως προηγούμενα.

Ο Ολυμπιακός δεν νίκησε στα δύο περσινά, έχοντας ισοπαλία και ήττα, αλλά είχε κερδίσει τα δύο προπέρσινα. Με τη ήττα αυτή στην Τούμπα τον περασμένο Απρίλιο, ο Ολυμπιακός έχασε το αήττητο της σεζόν.