Premier League: «Γκέλα» πριν τον Ολυμπιακό η Άρσεναλ – Όλα τα γκολ στην Αγγλία (videos)

Premier League: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της 27ης αγωνιστικής στην Αγγλία.

Μολονότι προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να νικήσει την Μπέρνλι κι έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι «κανονιέρηδες» έμειναν στο 1-1 στον τελευταίο αγώνα τους, πριν από την πρώτη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για τους «16» του Europa League. Η ομάδα του Αρτέτα δέχθηκε την ισοφάριση στο 39ο λεπτό, μετά από λάθος απομάκρυνση του Τζάκα.

Η Λέστερ έψαχνε εναγωνίως την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα μετά τα... ηχηρά χαστούκια που δέχθηκε στα προηγούμενα ματς σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Έστω και δύσκολα τα κατάφερε, νικώντας 2-1 στην έδρα της Μπράιτον, σε ματς που έκανε την ανατροπή με δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο.

Επιτέλους νίκη για τη Σαουθάμπτον, η οποία πανηγύρισε τρίποντο μετά τις 4 Ιανουαρίου και πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα»! Οι «Άγιοι» επικράτησαν 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που μόνο με... θαύμα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Ισόπαλο δίχως τέρματα ολοκληρώθηκε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στην Άστον Βίλα και τη Γουλβς, η οποία ήταν καλύτερη, αλλά τελικά παρέμεινε για τρίτο σερί ματς δίχως νίκη.

Μπέρνλι-Άρσεναλ 1-1 (39' Γουντ-6' Ομπαμεγιάνγκ)

Μπράιτον-Λέστερ 1-2 (10' Λαλάνα - 62' Ιχεανάτσο, 87' Αμαρτέι)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Σαουθάμπτον 0-2 (32' (πεν) Γουόρντ-Πρόους, 47' Άνταμς)

Άστον Βίλα-Γουλβς 0-0

Βαθμολογία (σε 27 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 65, Λέστερ 53 (28αγ.), Μάντσεστερ Γ. 51, Τσέλσι 47, Έβερτον 46 (26αγ.), Γουέστ Χαμ 45 (26αγ.), Λίβερπουλ 43, Τότεναμ 42 (26αγ.), Άστον Βίλα 40 (26αγ.), Άρσεναλ 38, Λιντς 35 (26αγ.), Γουλβς 35 (28αγ.), Κρίσταλ Πάλας 34, Σαουθάμπτον 33 (27αγ.), Μπέρνλι 30 (28αγ.), Μπράιτον 26, Νιούκαστλ 26 (26αγ.), Φούλαμ 23, Γουέστ Μπρομ 17, Σέφιλντ Γιουν. 14 (28αγ.)

Το υπολειπόμενο πρόγραμμα: Γουέστ Μπρομ-Νιούκαστλ (7/3), Λίβερπουλ-Φούλαμ (7/3), Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γ. (7/3), Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας (7/3), Τσέλσι-Έβερτον (8/3), Γουέστ Χαμ-Λιντς (8/3)