Super League, Λαμία – Άρης 2-1: «Τρίποντο» ανάσα, μετά από πέντε μήνες!

Super League
Intime News

Super League: Τεράστια, βαθμολογικής σημασίας, νίκη πήρε η Λαμία, η οποία έκαμψε με 2-1 την αντίσταση του Άρη.

Η ομάδα της Φθιώτιδας πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη, μετά από πέντε μήνες!

Με αυτό το «τρίποντο», η Λαμία προσπέρασε τόσο τον Λεβαδειακό, όσο και τον Ιωνικό κι έτσι ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, ο Άρης είδε τον Βόλο να τον προσπερνά και να τον αφήνει στην έκτη θέση.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το καλύτερο 45 λεπτό της σεζόν στο πρώτο μέρος, όπου πέτυχαν και τα δύο τέρματα τους. Το γκολ του Μπράμπετς έβαλε τους «κίτρινους» ξανά στο ματς, αλλά μετά την ανάπαυλα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, παρά τις ευκαιρίες που είχαν.

Κορυφαία όλων εκείνη του 78ου λεπτού, με τον Γκρέι να σουτάρει ψηλά, λίγο πίσω από το ύψος της μικρής περιοχής.

Λαμία - Άρης 2-1slgr.gr

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).
Κίτρινες: Τζανδάρης, Σλίβκα, Γκαραβέλης – Ενκουλού, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Γκρέι.
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμπάντα, Τζανδάρης, Σλίβκα (82’ Μανούσος), Μαρτίνεθ (82’ Σαραμαντάς), Ασκόφσκι (59’ Στάνκο), Νούνιες (74’ Βασιλαντωνόπουλος), Βέργος.
ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ενκουλού (46’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Πίρσμαν (82’ Μαζικού), Νταρίντα, Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία (69’ Καμάτσο), Ιτούρμπε (69’ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (46’ Γκρέι), Καμαρά.