Μουντιάλ γυναικών: Στα ημιτελικά η Αυστραλία μετά από... 20 πέναλτι κόντρα στη Γαλλία (video)

SCREENSHOT - VIDEO

Μετά από μια συγκλονιστική διαδικασία πέναλτι η Αυστραλία πήρε το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ γυναικών, μετά τις Ισπανία και Σουηδία.

Η Αυστραλία, συνδιοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών με τη Νέα Ζηλανδία, κέρδισε τη Γαλλία με 7-6 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) για να φτάσει στα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η τερματοφύλακας της Αυστραλίας Μακένζι Άρνολντ απέκρουσε τρία πέναλτι της Γαλλίας και έχασε ένα η ίδια σε μια δραματική διαδικασία με 20 εκτελέσεις, με την Κόρτνε Βάιν να ευστοχεί στο αποφασιστικό τελευταίο πέναλτι στέλνοντας την Αυστραλία σε ημιτελικό κόντρα στην Αγγλία ή την Κολομβία.

Η Γαλλία, που έψαχνε να φτάσει στα ημιτελικά για δεύτερη φορά μετά το 2011, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και την παράταση, όπου έχασε σημαντικές ευκαιρίες και εξαιτίας αποφασιστικών επεμβάσεων της Άρνολντ απέναντι σε Μπέχο και Λε Σομμέρ.

Η επιθετικός της Αυστραλίας Μαίρη Φάουλερ έχασε επίσης ευκαιρίες και η αρχηγός Σαμ Κερ, που μπήκε ως αλλαγή στο 55ο λεπτό, δεν τα κατάφερε σε άλλη στιγμή από ευνοϊκή θέση προς την εστία.

Μεταγραφές, Ολυμπιακός: Βρήκε αντικαταστάτη του Ρέαμπτσιουκ - Έρχεται και κλείνει ο Ορτέγκα (video)

Σάλος στην Αγγλία με Γκουαρδιόλα - Χαστούκισε την κάμερα που τραβούσε τα «γκάζια» στον Χάαλαντ

Λιονέλ Μέσι: Ο νέος υπερήρωας των ΗΠΑ - Σκόραρε ξανά και οδηγεί την Ίντερ Μαϊάμι στον τίτλο