Προκριματικά Euro 2024: Ισοπεδωτική Ισπανία, έγραψε ιστορία ο Γιαμάλ

Οι Ισπανοί επικράτησαν με το εμφατικό 7-1 στην Τιφλίδα επί της Γεωργίας, με τον 16χρονο της Μπαρτσελόνα να γίνεται ο νεότερος που αγωνίζεται και σκοράρει με τη «φούρια ρόχα».

Καταπληκτική Ισπανία στην Τιφλίδα. Για τον 1ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024, η Γεωργία φιλοξένησε τη «φούρια ρούχα». Με τους Ίβηρες να είναι ισοπεδωτικοί πετυχαίνοντας επτά γκολ. Έχοντας για κορυφαίο τον Αλβάρο Μοράτα, αλλά πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Γιαμάλ.

Σε ηλικία 16 ετών και 57 ημερών, ο άσος της Μπαρτσελόνα πέρασε στο ματς κι έγινε αυτόματα ο νεότερος σε ηλικία που αγωνίζεται ποτέ με τη φανέλα της Εθνικής Ισπανίας. Σκόραρε κιόλας και φυσικά έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της.

Ο Μοράτα στο 22’ άνοιξε το σκορ, ο Κβερκβέλια στο 27’ με αυτογκόλ έκανε το 0-2, ενώ στο 38’ ο Όλμο έκανε το 0-3. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Μοράτα «έγραψε» το 0-4. Ο Τσακβετάτζε μείωσε στο 49’ σε 1-4, με τον Μοράτα να «γράφει» το 1-5 στο 66’. Δύο λεπτά μετά ο Νίκο Ουίλιαμς έκανε το 1-6 και ο Γιαμάλ στο 74’ διαμόρφωσε το 1-7!