Champions League: Ο Μπέλιγχαμ λύτρωσε τη Ρεάλ στο 94’, γλίτωσε τα χειρότερα η Γαλατασαράι!

Champions League
EPA/KIKO HUESCA

Champions League: Η «πρωτάρα» Ουνιόν έκανε δύσκολη τη ζωή της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά για ακόμη μια φορά ο Τζουντ Μπέλιγχαμ έδωσε τη λύση με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στην πρώτη της εμφάνιση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η ομάδα του Βερολίνου κοίταξε στα μάτια στη «βασίλισσα».

Η Ουνιόν έβαλε μεγάλα «ζόρια» στη Ρεάλ, η οποία τελικά απέφυγε την «γκέλα» στο 90+4’. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο… συνήθης ύποπτος, Τζουντ Μπέλιγχαμ, ο οποίος την πήρε από το χέρι, όπως ακριβώς έχει κάνει μέχρι τώρα και στη LaLiga.

Ο Άγγλος διεθνής δήλωσε «παρών» την ώρα που τα πάντα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τους Μαδριλένους, οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια κι έχασαν πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη νωρίς, η Κοπεγχάγη βρέθηκε κοντά σε μια μεγάλη νίκη, αλλά η Γαλατασαράι σημείωσε δύο τέρματα σε ισάριθμα λεπτά κι ισοφάρισε σε 2-2. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες κι ένα δοκάρι, αλλά η ομάδα της Δανίας ήταν πιο αποτελεσματική κι έδειχνε να ελέγχει το ματς. Η αποβολή του Γέλερτ, με δεύτερη κίτρινη στο 74ο λεπτό, άλλαξε τα δεδομένα και γλίτωσε την τουρκική ομάδα από ένα χειρότερο ξεκίνημα στην έδρα της.

Οι αποψινοί αγώνες στο Champions League

1ος όμιλος: Γαλατάσαραϊ - Κοπεγχάγη 2-2 (86' Μπόι, 88' Τετέ / 35' Ελιουνούσι, 58' Γκονσάλβες)

3ος όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης - Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90+4' Μπέλιγχαμ)

22:00 Μπάγερν Μοχάνου - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1ος όμιλος), Cosmote Sport 2HD

22:00 Άρσεναλ - PSV Αϊντχόφεν (2ος όμιλος), Cosmote Sport 3HD

22:00 Σεβίλλη - Λανς (2ος όμιλος), Cosmote Sport 8HD

22:00 Μπράγκα - Νάπολι (3ος όμιλος), Cosmote Sport 6HD

22:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ίντερ (4ος όμιλος), Cosmote Sport 7HD

22:00 Μπενφίκα - Σάλτσμπουργκ (4ος όμιλος), Cosmote Sport 9HD