Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση με εμφατικό τρόπο στην Αγία Πετρούπολη

Μαρία Σάκκαρη

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια πραγματοποίησε μια «μεστή» εμφάνιση κι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε κόντρα στην Εκατερίνα Αλεξαντρόβα.

Η Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) και πέρασε στα προημιτελικά του τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης.

Η 26χρονη τενίστρια ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν της άφησε ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης, φέρνοντας το ματς εκεί που ήθελε. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο αγώνας κράτησε μόλις 75 λεπτά.

Η Μαρία εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια στο παιχνίδι της Ρωσίδας και την ανάγκασε να κυνηγήσει πολλές μπάλες στο όριο με αποτέλεσμα να υποπέσει σε 40 αβίαστα λάθη.

Η Σάκκαρη εξασφάλισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την παρουσία της στους «8» του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βελγίδα, Ελιζέ Μέρτενς, η οποία νίκησε 2-1 σετ τη Μάρτιτς.

Διαβάστε περισσότερα:

Τουρκία: Θυσίασαν κριάρι για να διώξουν τα κακά πνεύματα στην Κοτσαέλισπορ του Κολοβού