ΣΠΟΡ

Μαρία Σάκκαρη: Πρόωρος αποκλεισμός στο Rothesay Open για την Ελληνίδα τενίστρια

Μαρία Σάκκαρη
Intime News

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε 2-0 σετ (6-1, 6-4) από την Αλιζέ Κορνέ κι είπε πρόωρο «αντίο» στο τουρνουά του Νότιγχαμ.

Το Νο1 του ταμπλό δεν μπόρεσε να φτάσει όσο μακριά ήθελε στο Rothesay Open, όπου αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο.

Η Σάκκαρη δεν κατάφερε να πιάσει τα γνωστά στάνταρ της, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα από τη Γαλλίδα, την οποία είχε κερδίσει και στις τρεις προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Η πρώτη τους συνάντηση στο γρασίδι, όμως, έδειξε την ανωτερότητα της Κορνέ στη συγκεκριμένη επιφάνεια, πανηγυρίζοντας έτσι την 25η νίκη της κόντρα σε τενίστρια του Top-10.

Το Νο72 του κόσμου μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε τα πέντε πρώτα games για να κάνει το 1-0 με 6-1. Στη συνέχεια άντεξε στην πίεση της Σάκκαρη, πήρε με 6-4 και το δεύτερο σετ, παίρνοντας την πρόκριση, μετά από μια ώρα και 27 λεπτά.