ΣΠΟΡ

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Σείστηκε» το Καλλιμάρμαρο στον πιο κρίσιμο πόντο του αγώνα - Βίντεο

Eurokinissi

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την αποθέωση και άκουσε το όνομά του ρυθμικά από τους φιλάθλους στο Παναθηναϊκό Στάδιο, όταν ισοφάρισε σε 1-1 σετ τον Σλοβάκο Κλέιν.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες -αφόρητη ζέστη- τον Σλοβάκο Λούκας Κλέιν, στο πλαίσιο του World Group 1 του Davis Cup.

Ο Έλληνας τενίστας τα βρήκε σκούρα απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, ο οποίος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ, ενώ πήγε το δεύτερο ξανά στο tie break, έχοντας τη δυνατότητα να κάνει την έκπληξη μεγατόνων και να δώσει προβάδισμα με 2-0 στη Σλοβακία (μετά την ήττα του Σκορίλα στο πρώτο ματς της ημέρας).

Στα κρίσιμα, ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με τη βοήθεια και του κόσμου έφτασε στην επικράτηση και την ισοφάριση των σετ σε 1-1, με τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς και να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του κορυφαίου Έλληνα τενίστα.