Βόλεϊ, Challenge Cup: Εύκολες προκρίσεις στους «16» για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Βόλεϊ: Την παρουσία τους στους «16» του Challenge Cup των Γυναικών έκλεισαν οι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός.

Οι «πράσινες» αντιμετώπισαν εκτός έδρας τη Νόβα Γκόριτσα, μετά τη νίκη τους 3-0 στο κλειστό του Μετς και χρειάζονταν… μόνο δύο νικηφόρα σετ. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν άφησε κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες, διπλασιάζοντας τις νίκες της 3-0 σετ επί της Γκόριτσα.

Διαφορά από νωρίς πήρε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ, ωστόσο, οι γηπεδούχες αντέδρασαν, πλησίασαν σε απόσταση… αναπνοής, αλλά ένα «ξέσπασμα» από τις φιλοξενούμενες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας, 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, όμως, ένα επιθετικό ξέσπασμα, επέτρεψε στις «πράσινες» να προηγηθούν 19-10 και ουσιαστικά να «κλειδώσουν» την πρόκριση, κάνοντας το 2-0 στα σετ, (25-18).

Η συνέχεια είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, με τον ρυθμό να πέφτει. Ωστόσο, στην τελική… ευθεία, ο Παναθηναϊκός έφερε το σετ στα ίσια (24-24) και στην συνέχεια κατάφερε να πάρει τη νίκη, 27-25.

Τα σετ: 20-25, 18-25, 25-27

Νόβα Γκόριτσα (Βάσα Σάμετς): Κόρεν 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Φρέλιχ 9 (9/23 επ.), Ασκέριτς 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γκόντετς 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 3% άριστες), Μπλάζιτς 9 (6/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ. – 15% άριστες), Ζίγκον / Μαζέι (λ, 64% υπ. – 29% άριστες), Βούλιτς (λ), Νταμάνοβιτς, Μάκουτς, Πόντμπριτσεκ.

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρκάσες 10 (8/19 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 12% άριστες), Άτκινσον 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 90% υπ. – 30% άριστες), Μπελιά (λ, 44% υπ. – 11% άριστες), Βασιλαντωνάκη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 5 (5/11 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Κελεσίδη.

«Καθάρισε» σε μισή ώρα ο Ολυμπιακός

«Περίπατο» στη ρεβάνς απέναντι στην Κάουνας έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς χρειάστηκε μόλις μισή ώρα για να πάρει τα δύο σετ που ήθελε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και σε συνδυασμό με τη νίκη του 3-0 στο πρώτο ματς, πήρε την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επίδειξη δύναμης, παίρνοντας το πρώτο 25-10 και είχαν ακόμα πιο εύκολο έργο στο δεύτερο, το οποίο κατέκτησαν 25-7. Το τελευταίο σετ ήταν διαδικαστικό, με τις γηπεδούχες να το κατακτούν 25-13, έπειτα από 52 λεπτά.

Τα σετ: 25-10, 25-7, 25-13

Ολυμπιακός (Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 6 (3/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Νίζετιχ 1 (1/1 επ., 100% υπ. – 25% άριστες), Βλαχάκη 8 (5/12 επ., 3 άσοι, 38% υπ. – 12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 18 (14/20 επ., 4 άσοι), Φαριόλ 23 (11/12 επ., 4 άσοι, 8 μπλοκ), Τάνη 4 (1/1 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ., 70% υπ. – 40% άριστες), Ζαφειρίου 4 (4/8 επ., 100% υπ. – 40% άριστες).

Κάουνας (Σελιβάνοβς): Μακαουσκάιτε 8 (6/15 επ., 2 άσοι, 23% υπ. – 09% άριστες), Βαλιονίτε 2 (2/3 επ.), Κασπεραβιτσιούτε 3 (3/8 επ.), Σαβουκινάιτε 3 (2/12 επ., 1 άσος), Ζούι, Ραουλουσεβιτσιούτε 1 (1/5 επ.) / Ναΐμοβιτς (λ., 40% υπ. – 20% άριστες), Ουρμπονάιτε, Κιαουσάιτε, Ουλουμπελασβίλι (0/10 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Ρουτκαουσκάιτε (λ., 33% υπ. – 33% άριστες), Κατσινάιτε, Παουκστίτε 2 (2/18 επ.).