Βόλεϊ: Νίκησε Μίλωνα και έκλεισε θέση στον τελικό με Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός - Πότε ξεκινά η σειρά

Eurokinissi

Βόλεϊ: Την τρίτη του νίκη στη σειρά των ημιτελικών επί του Μίλωνα πήρε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-0 σετ στο πέμπτο ματς και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League Ανδρών, κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και από την αρχή επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά ασφαλείας από νωρίς στο πρώτο σετ και έφτασε εύκολα στο 1-0 «κλείνοντας» το σετ 25-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Μετά το 15-14 ακολούθησε σερί 6-0 για το 21-14, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι να φτάνει στο 2-0 παίρνοντας το σετ 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες έφτασαν πολύ κοντά στα μέσα, 16-15 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στην συνέχεια ξέφυγαν 21-17 και 23-18 και με άσο του Ιντάλγκο, πήραν τη νίκη και συνάμα την πρόκριση 25-19.

Τα σετ (3-0 σε 1.12): 25-18, 25-18, 25-19

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-14, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα από 1 άσσο, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 14 (13/21 επ., 1 άσσος), Γκουσταβάο 9 (3/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 70% υπ. - 60% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/3 επ.), Τζούριτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (10/14 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 44% υπ. - 44% άριστες).

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (5/9 επ.), Μπάσης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 9 (9/20 επ.), Μολίνα 10 (10/22 επ., 46% υπ. - 42% άριστες), Πολουιάν 8 (8/13 επ., 39% υπ. - 28% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Αρ. Χανδρινός (λ., 26% υπ. - 26% άριστες), Θεοδόσης, Νανόπουλος 1 (1 άσσος).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ντανιέλ Καστελάνι (προπονητής Ολυμπιακού):

Σάκης Ψάρρας (προπονητής Μίλωνα):

Πότε ξεκινά η σειρά

Στα μέσα Απριλίου αναμένεται να ξεκινήσει η σειρά των τελικών. Ο Παναθηναϊκός έχει το πλεονέκτημα έδρας, κάτι που σημαίνει πως το πρώτο ματς των δύο «αιωνίων» θα διεξαχθεί στο Μετς και ακολούθως η σειρά θα μεταφερθεί στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Νωρίτερα, το διήμερο 29-30 Μαρτίου έχει προγραμματιστεί το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. στον έναν ημιτελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ και στον άλλο, ο Παναθηναϊκός θα παίξει κόντρα στον Μίλωνα.

Στην συνέχεια, θα γίνουν οι τελικοί του Λιγκ Καπ. Στις 4 Απριλίου θα γίνει ο πρώτος τελικός, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός στην Θεσσαλονίκη και η ρεβάνς στις 7 του μηνός στο Μετς. Έπειτα θα διεξαχθούν οι τελικοί της Volley League, κατά πάσα πιθανότητα στα μέσα του Απριλίου.