Ρίο 2016: Δρομέας τα έκανε... πάνω του και συνέχισε να τρέχει! (vid)

Η επιθυμία του για την πρώτη θέση ήταν πιο δυνατή και έτσι δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε!

Ένα απρόοπτο ατύχημα επιφύλασσε η κούρσα των 50χλμ. βάδην ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Γάλλος δρομέας Γιοάν Ντινίζ είναι ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στα 50.000 μέτρα βάδην και πρωτοπόρος στο αγώνισμα μετά από τα πρώτα δέκα χιλιόμετρα στο Ρίο. Όπως φαίνεται και στο βίντεο, ο Ντινίζ έκανε την... ανάγκη του κατά τη διάρκεια της διαδρομής αλλά δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε.

Σύμφωνα με τη γαλλική ιστοσελίδα «Equipe», ο Ντινίζ αντιμετώπιζε πρόβλημα γαστρεντερίτιδας όλη τη μέρα.

Για την ιστορία, ο Γάλλος πρωταθλητής αξίζει συγχαρητηρίων καθώς παρά την κατάσταση της υγείας του κατάφερε να κατακτήσει την έβδομη θέση. Μόλις τερμάτισε, έπεσε στο έδαφος, ενώ στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο πλησιέστερο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Ο Σλοβάκος παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου, Ματέι Τοτ, ήταν ο μεγάλος νικητής στα 50χλμ. βάδην με χρόνο 3 ώρες 40:58.

Με αντεπίθεση στο τέλος κατάφερε να προσπεράσει τον Αυστραλό Ολυμπιονίκη του Λονδίνου (μετά την αφαίρεση του μεταλλίου από τον Κριντιάπκιν) Τζάρεντ Τάλεντ, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος με 3:41:16. Το χάλκινο πήρε ο Ιάπωνας Χριοόκι Αράι με 3:41:24.