Ο θάνατος σου… η ζωή μου!

Μόνο νίκη θέλουν ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ. Μοναδικός κοινός παρανομαστής των δύο...

Μόνο νίκη θέλουν ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ. Μοναδικός κοινός παρανομαστής των δύο ομάδων οι προπονητές τους. Από την μία πλευρά ο Μανόλο Χιμένεθ και από την άλλη ο Ερνέστο Βαλβέρδε.
Οι δύο ισπανοί τεχνικοί θα τεθούν για πρώτη φορά αντιμέτωποι επί ελληνικού εδάφους και αυτό είναι το μόνο κοινό των δύο ομάδων καθώς ο Ολυμπιακός θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο με τον αέρα της πρώτης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς έχει 27 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ προέρχεται από άσχημα αποτελέσματα που την έχουν περιορίσει στην 5η θέση με 16 βαθμούς.

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 ΤΕΛΙΚΟ
γήπεδο Ο.Α.Κ.Α.

- Βίντεο αφιέρωμα προβάλλεται από τα μάτριξ του ΟΑΚΑ για τον Θωμά Μαύρο, που αναμένεται να βραβευθεί για την προσφορά του στην «Ένωση»

- Όλο το γήπεδο στο πόδι, χειροκροτεί τον Θωμά Μαύρο για τα όσα έχει προσφέρει τόσα χρόνια στην αγαπημένη του ΑΕΚ. Το βραβείο το έδωσε στον παλαίμαχο επιθετικό ο Σταύρος Αδαμίδης. Με την σειρά του, μέσα σε σκηνές συγκίνησης, ο Θωμάς Μαύρος να κατευθύνθηκε προς το κέντρο του γηπέδου και ανταπέδωσε το χειροκρότημα του κόσμου!

- Οι οπαδοί της ΑΕΚ φώναξαν «Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια», ενώ ακολούθησε το «Θωμά ψυχάρα, για πάντα ΑΕΚάρα»!

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10’ - Στα δέκα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ μπήκε πιο… πωρωμένα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ολυμπιακό να ισορροπεί κάπως το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

15’ - Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ανήκει στηνΑΕΚ! Καταπληκτικό σουτ του Γιάχιτς αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή αλλά ο Πάρντο πετάγεται και διώχνει εντυπωσιακά.

20’ - Ο Ριέρα αντιμετωπίζει πρόβλημα στο δεξί του πόδι. Δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

21’ - Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Αλλαγή πλάνων για τον Βαλβέρδε. Την θέση του Ριέρα που έχει πρόβλημα στους προσαγωγούς θα πάρει ο Ιμπαγάσα.

30’ - Από την αλλαγή του Ριέρα και μετά, το παιχνίδι είναι κακό και χωρίς ρυθμό.

31' - Κίτρινη κάρτα στον Ουρτάδο για χέρι έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού.

33’ - Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Μιραλάς. Ο βέλγος βγήκε τετ-ατετ με τον Αραμπατζή, έσκαψε την μπάλα αλλά μπλόκαρε ο έλληνας πορτιέρο.

34' - Κίτρινη κάρτα στο Μοδέστο για φάουλ.

42’ - Παραλίγο αυτογκόλ για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ποτουρίδης προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, αλλά τελικά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

47’ - Πολύ μεγάλη φάση για την ΑΕΚ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωραία σέντρα του Γιάχιτς από τα δεξιά, ο Λεονάρντο έχει ξεφύγει από τον Μοδέστο και πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πάρντο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Στο 0-0 οι δύο ομάδες
Έναρξη Β’ ημιχρόνου

46’ - Ο Πάντελιτς θα είναι η δεύτερη αλλαγή του Βαλβέρδε. Ο Σέρβος παίρνει την θέση του Φουστέρ. Φουλ επιθετικό σχήμα ο Ολυμπιακός

52’ - Εξαιρετική μπαλιά του Ιμπαγάσα για τον Μιραλάς, όμως η πάσα του Βέλγου από τα αριστερά της περιοχής βρίσκει στον Γιάχιτς και καταλήγει κόρνερ.

56’ - Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Λεονάρντο τραβά από την φανέλα του Πάντελιτς μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα.

57’ - Κακή εκτέλεση από τον Ντουντού. Χαμένο το Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Το 0-0 παραμένει.

58’ - Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο παίρνει τη θέση του Μπερνς.

68’ - Κεφαλιά του Λυμπερόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.

70' - Ωραία κίνηση και σουτ του Μιραλάς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

71' - Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Ντιόπ να παίρνει τη θέση του Σκόκο.

79' - Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο στη θέση του Μάκου.

79' - Ωραία κομπίνα από τους παίκτες της ΑΕΚ. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπλάνκο που έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

84' - Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Χολέμπας έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Αραμπατζής έδιωξε, ο Ρόμενταλ σούταρε κι αυτός, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΚ μπλόκαρε.

85’ - Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης αντί του Ρόμενταλ

90’ - Γκολ για την ΑΕΚ. 1-0 Με τον Ισμαέλ Μπλάνκο. Ο Ντιόπ μπήκε μέσα στην περιοχή, έβγαλε ωραία πάσα από τα δεξιά για τον Μπλάνκο που ανενόχλητος μπροστά σε κενή εστία ανοίγει το σκορ.

94’ - Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει. Ο Πάντελιτς βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Αραμπατζή, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

97’ - Τέλος παιχνιδιού. Νίκη για την ΑΕΚ με γκολ του Μπλάνκο στο 90ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Μάκος (79' Γκερέιρο), Γκέντσογλου, Σκόκο (71' Ντιο), Λεονάρντο, Μπερνς (58' Μπλάνκο), Λυμπερόπουλος

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Μοντέστο, Ουρτάδο, Ντουντού, Ριέρα (21' Ιμπαγάσα), Ρόμενταλ (85' Φετφατζίδης), Φουστέρ (46' Πάντελιτς), Μιραλάς