Στο νησί των Φαιάκων παίζει την πρωτιά (live)

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Κέρκυρα και θέλει να εκμεταλλευτεί την χθεσινή ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ, καθώς με...

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Κέρκυρα και θέλει να εκμεταλλευτεί την χθεσινή ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ, καθώς με νίκη τον πιάνει στην κορυφή του πρωταθλήματος. Από την πλευρά της η Κέρκυρα θέλει να αποδείξει πως δεν είναι τυχαία η θέση της στον βαθμολογικό πίνακα.

Κέρκυρα – Παναθηναϊκός 0-1

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

6' - Πρώτη αναγκαστική αλλαγή στον αγώνα είναι για την Κέρκυρα. Ο Καλαντζής δεν μπορεί να συνεχίσει και δίνει την θέση του στον Γιάντση.

15’ - Δεκαπέντε λεπτά στο παιχνίδι και δεν έχει δημιουργηθεί κάποια σπουδαία φάση. Η Κέρκυρα στο πρώτο ημίχρονο κάνει τις επιθέσεις της με κόντρα τον πολύ δυνατό αέρα.

25' - Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Χριστοδουλόπουλο. Ο Έλληνας άσος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

30’ - Σουτ του Μαρίνου, η μπάλα άουτ.

35'  - Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Δημούτσος παίρνει τη θέση του Μαρίνου, που φεύγει κουτσαίνοντας.

37' - Δυνατό σουτ του Μακρή, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.

39' - Φωνάζουν για πέναλτι στον Παναθηναϊκό. Σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα σταμάτησε με το χέρι εντός περιοχής ο Βενέτης.

Τέλος ημιχρόνου. 0-0 το σκορ

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48' - Καλή προσπάθεια από τον Σισέ που βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κωνσταντόπουλος μπλοκάρει την μπάλα.

60' - Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν.

61' - Ολοκληρώνει νωρίς τις αλλαγές του ο Φερέιρα. Οι Πετρόπουλος και Κατσουράνης στις θέσεις των Καραγκούνη και Πλεσί.

66' - Καταπληκτική απόκρουση του Κωνσταντόπουλου. Έπειτα από μακρινή μπαλιά του Κατσουράνη, ο Σισέ αποφεύγει τον Μαϊστόροβιτς μέσα στην περιοχή, κάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Κωνσταντόπουλος διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

73' - Δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Φλαβίνιο παίρνει τη θέση του Μακρή.

78’ - Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Το Πέναλτι ήρθε ύστερα από ανατροπή του Κωνσταντόπουλου στον Σισέ

79’ - Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Εύστοχο το χτύπημα πέναλτι από τον Σισέ. Κέρκυρα – Παναθηναϊκος 0-1

81’ - Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Χάμπλε στην θέση του Παρασκευαϊδη.

85' - Σουτ του Χαμπλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα.

90' - Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

93' - Γκολ για τον Παναθηναϊκό.  2o Γκολ για τον Σισέ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ. 0-2 ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ.

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλατζής (6' Γιάντσης), Τσίγκας, Παρασκευαϊδης (81' Χάμπλε), Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Επστάιν, Μακρής (73' Φλαβίνιο).
Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Πλεσί (61' Κατσουράνης), Χριστοδουλόπουλος, Μαρίνος (53' Δημούτσος), Καραγκούνης (61' Πετρόπουλος), Σισέ.