Η νίκη της πρώτης θέσης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιμπρίλ Σισέ που πετυχε δύιο γκολ, στο 79' με πέναλτι και στις καθυστερήσεις στο 92ο λεπτό, ο...

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιμπρίλ Σισέ που πετυχε δύο γκολ, στο 79' με πέναλτι και στις καθυστερήσεις στο 92ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 μέσα στην Κέρκυρα, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα και «έπιασε» τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός με τον Φερέιρα να κάνει την παρθενική του εμφάνιση στον πάγκο της ομάδας, για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, ήθελε πάση θυσία τη νίκη σ' ένα γήπεδο που δεν το είχε πετύχει μέχρι σήμερα, για να εκμεταλλευτεί την χτεσινή ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ και πήρε από την αρχή τα «ηνία» του αγώνα.

Διατήρησε την κατοχή της μπάλας, όμως ήταν ελάχιστες οι φορές που μπόρεσε να σπάσει την αντίπαλη άμυνα και ακόμη λιγότερες αυτές που δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ. Στο 24' ένα σουτ του Σισέ βρήκε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ, ενώ στο 26' το σουτ του Χριστοδουλόπουλου εξουδετερώθηκε από τον Κωνσταντόπουλο και στο 31' το πλασέ του Μαρίνου από καλή θέση έφυγε άουτ. Στο 38' και σε σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα, οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Βενέτη και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο.

Στο ίδιο σκηνικό άρχισε να κυλά και τον β' ημίχρονο, με την Κέρκυρα να περιορίζεται σ' έναν παθητικό ρόλο, αλλά με συνεχές πρέσινγκ, και απλώς να επιχειρεί κάποιες στιγμές να φύγει στην αντεπίθεση, στηριζόμενη κυρίως στην ταχύτητα του Επστάιν. Στο 66' και μετά από εξαρετική ενέργεια μέσα στην περιοχή και δυνατό σουτ του Σισέ, ο Κωνσταντόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.

Τελικά η λύση για τον Παναθηναϊκό ήρθε από -ποιόν άλλο;- τον Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος στο 79' ανατράπηκε από τον Κωνσταντόπουλο, ο Παμπορίδης έδωσε αμέσως το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γάλλος κι έκανε το 0-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να παίξουν συντηρητικά, ωστόσο δεν απέφυγαν κάποια λάθη στην άμυνα, που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σισέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κέρκυρα – Παναθηναϊκός 0-1

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Επστάιν, Γκουστάβο, Κωνσταντόπουλος, Τσίγκας

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής (6' λ.τρ. Γιάντσης), Τσίγκας, Παρασκευαΐδης (82' Χαμπλ), Μαϊστορόβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Επστάιν, Μακρής (73' Φλαβίνιο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσούαλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Πλεσί (61' Κατσουράνης), Μαρίνος (35' Δημούτσος), Χριστοδουλόπουλος, Καραγκούνης (61' Πετρόπουλος), Σισέ.