Εθνική Μπάσκετ Εφήβων: Μπορούσε και νωρίτερα την Ισπανία

Σημαντική νίκη για το Ευρωμπάσκετ Εφήβων πήρε η Ελλάδα που νίκησε 89-85 την Ισπανία μετά από δύο παρατάσεις.

Η «γαλανόλευκη» είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη τόσο στην κανονική περίοδο όσο και την πρώτη παράταση, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε φάουλ στους Ισπανούς, οι οποίοι έφεραν το ματς στα ίσια με βολές.

Οι «φούριας ρόχας» είχαν τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και είναι χαρακτηριστικό ότι προηγούνταν με 10 πόντους διαφορά (59-49) περίπου έξι λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά και με σερί 13-0 οι Έλληνες πήραν και πάλι το προβάδισμα με 62-59 με μπροστάρη τον Σταμάτη. Από εκείνο το σημείο και μετά έγινε κλειστό ματς και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με ίσους όρους τη νίκη.

Το 79-78 υπέρ της Ισπανίας στην αρχή του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου, η Ελλάδα κατάφερε να το μετατρέψει σε 87-82 με επιμέρους σκορ 9-3, ουσιαστικά γυρίζοντας υπέρ της την κατάσταση για το τελικό 89-85.

Η Εθνική αντιμετωπίζει την Τρίτη στις 18:30 τη Σερβία.

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65, 75-75 (α' πρτ.), 85-89 (β' πρτ.).

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).

Πηγή: onsports.gr