ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

F1 Grand Prix Βραζιλία: Ο Rosberg νικητής

Ο Nico Rosberg κατέκτησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του (την πέμπτη της σεζόν) πετυχαίνοντας ένα ακόμη 1-2 για την Mercedes στο Grand PrixΒραζιλίας. Δεύτερος τερμάτισε ο Lewis Hamilton ενώ τρίτος ήταν ο Sebastian Vettel (Ferrari).

Δεκάτη τρίτη και τυχερή νίκη για τον Nico Rosberg και για ένατη φορά δεύτερος ο Lewis Hamilton στο Interlagos. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής της F1 για το 2015 προσπάθησε και ζήτησε να του αλλάξουν την στρατηγική αλλά στην Mercedes εξαιρέσεις δεν γίνονται. Αντίθετα ο Sebastian Vettel προσπάθησε να φτάσει τις Mercedes αλλάζοντας τη τακτική της ομάδας αλλά η διαφορά απόδοσης ήταν πολύ μεγάλη, κι έτσι έμεινε τρίτος.

Τα Highlights

• Προβλήματα για τον Kimi Raikkonen (Ferrari) και τον Carlos Sainz jr (Toro Rosso-Renault). O Φινλανδός άλλαξε κινητήρα και ο Ισπανός έμεινε από ηλεκτρικά στην έξοδο των pits (εγκατέλειψε πριν συμπληρώσει γύρο).
  • Οι οδηγοί και οι ομάδες της F1 τίμησαν τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στο Παρίσι με ενός λεπτού σιγή πριν την εκκίνηση και με τους οδηγούς να φορούν περιβραχιόνια πένθους.
  • Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Rosberg έφυγε καθαρά πρώτος και δεν απειλήθηκε από κανέναν. Πίσω του έγινε καθαρή εκκίνηση από όλους.
  • Στον τέταρτο γύρο ο Daniel Ricciardo (Red Bull Renault) μπήκε στα pits για ελαστικά.
  • Μετά από 10 γύρους η διαφορά Rosberg-Hamilton ήταν στο δευτερόλεπτο και ακολουθούσαν οι δύο Ferrari.
  • Στον 14ο και 15ο γύρο μπήκαν οι Rosberg, Vettel και Hamilton για αλλαγή ελαστικών.Μετά το pit stop τη δεκάδα αποτελούσαν οι: Rosberg, Hamilton, Vettel, Raikkonen, Bottas, Maldonado, Hulkenberg, Kvyat, Massa και Perez.
  • Ο Hamilton ξεκίνησε αντεπίθεση στον 19ο γύρο. Η μάχη των δύο Mercedes κράτησε αρκετά γύρους με τους δύο να μην μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω.
  • Λίγο αργότερα η μάχη στην κορυφή ηρέμησε με τον Hamilton να προστατεύει τα ελαστικά του.
  • Στο δεύτερο pit stop ο Hamilton ήθελε διαφορετική στρατηγική για να περάσει τον Rosberg και μπήκε στα Pits στον 35ο γύρο (όταν όλοι είχαν μπει στον 33ο). Η Mercedes δεν έκανε σωστό προγραμματισμό στο pitstop του Βρετανού και τον έβγαλε πίσω από τον Raikkonen.
  • O Hamilton έχασε χρόνο πίσω από τη Ferrari και η διαφορά του από τον Rosberg στον 38ο γύρο ήταν στα 3 δευτερόλεπτα.
  • Στον 40ο γύρο ο Vettel πέρασε τον Raikkonen για την 3η θέση, ο Φινλανδός χρωστούσε pitstop και ήταν σε διαφορετική στρατηγική.
  • Οι Rosberg-Hamilton μέχρι τον 50ο γύρο είχαν φορέσει φρέσκα ελαστικά, με τα οποία τελείωσαν τον αγώνα.
  • Το τελευταίο stint δεν έκρυβε εκπλήξεις με τον Rosberg να διατηρεί την πρωτοπορία μέχρι την καρό σημαία, και να παίρνει τη νίκη.
  • Το πρωτάθλημα της F1 ολοκληρώνεται σε δύο εβδομάδες με το Grand Prix στο Abu Dhabi.