ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

WRC Ισπανίας 3η ημέρα: Νίκη και (δεύτερος) τίτλος

Ο Sebastien Ogier κατέκτησε τη νίκη στο ράλλυ Ισπανίας και το δεύτερο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της καριέρας του.

Ο Sebastien Ogier κατέκτησε για δεύτερη φορά στην καριέρα του τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στα Ράλλυ (WRC) κερδίζοντας το Ράλλυ Ισπανίας. Ο Γάλλος πήρε μια σπουδαία νίκη μπροστά από τον συναθλητή του Jari-Matti Latvala (δεύτερος) ο οποίος πίεσε σκληρά αλλά τελικά δεν κατάφερε να νικήσει τον δύο φορές πρωταθλητή .

Ο Latvala κέρδισε όλες τις Ειδικές Διαδρομές της τελευταίας ημέρας αλλά ο Ogier είχε την ταχύτητα και την ψυχραιμία και κράτησε πίσω του τον Φινλανδό. Η διαφορά τους στον τερματισμό ήταν 11 δευτερόλεπτα.

Πίσω από το 1-2 των VW Polo WRC βρέθηκε το Ford Fiesta WRC του Mikko Hirvonen. Ο Φινλανδός ανέβηκε για δεύτερη φορά φέτος στο podium προσφέροντας πολύτιμους βαθμούς στην M-Sport.

Οι Mads Ostberg και Dani Sordo είχαν την δική τους μάχη για την τέταρτη θέση με τον Νορβηγό να κερδίζει και να φέρνει το Citroen DS3 WRC μπροστά από το Hyundai i20 WRC του Ισπανού. Σίγουρα ο Sordo περίμενε κάτι καλύτερο στο ράλι της πατρίδας του αλλά δεν είχε καλό ρυθμό.

Στην έκτη θέση τερμάτισε ο Thierry Neuville ο οποίος δέχθηκε σκληρή πίεση από τον Andreas Mikkelsen. Ο Νορβηγός της VW τερμάτισε τελικά έβδομος μετά το κατεστραμμένο ελαστικό που είχε την δεύτερη ημέρα.

Οι Prokop, Paddon και Al Attiyah συμπλήρωσαν την βαθμολογούμενη 10άδα. Το πρωτάθλημα WRC ολοκληρώνεται με το Ράλλυ Βρετανίας στις 13-16 Νοεμβρίου.