ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

MotoGP Grand Prix Βρετανίας: Τα ρεκόρ των Lorenzo και Rossi

Η τρίτη θέση που πήρε ο Valentino Rossi στο Grand Prix της Τσεχίας στο Brno ήταν η 15η συνεχόμενη φορά που ανέβαινε στο podium της μεγάλης κατηγορίας. Παράλληλα, ο Jorge Lorenzo ισοφάρισε το ρεκόρ του Casey Stoner για τις περισσότερες νίκες.

Οι αναβάτες τις Movistar Yamaha όχι μόνο ισοβαθμούν (στην πρώτη θέση με 211 βαθμούς) της κατάταξης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αλλά καταρρίπτουν τα ρεκόρ το ένα μετά το άλλο.

Ο "Doctor" στο Brno τερμάτισε τρίτος και ανέβηκε στο podium για 15η συνεχόμενη φορά.
Οι περισσότερες φορές που έχει βρεθεί - συνεχόμενα - στο βάθρο της μεγάλης κατηγορίας ήταν τις χρονιές 2002, 2003 και 2004, όταν το κατάφερε 23 φορές. Αυτό είναι και το απόλυτο ρεκόρ συνεχόμενων εμφανίσεων στο podium.Ο Valentino Rossi είναι και ο μοναδικός αναβάτης που έχει 15 ή και περισσότερους τερματισμούς στις τρεις πρώτες θέσεις, παραπάνω από μια φορά στην καριέρα του.

Από την άλλη πλευρά η νίκη του Jorge Lorenzo στην Τσεχία ήταν η 38η στην μεγάλης κατηγορίας. Έτσι ο Ισπανός Yamaha έχει ακριβώς τις ίδιες νίκες με τον Casey Stoner στη μεγάλη κατηγορία. Μόνο τρεις είναι οι αναβάτες που - στα 67 χρόνια του θεσμού - έχουν καταφέρει να πετύχουν περισσότερες νίκες από τον Lorenzo και τον Stoner.

Παράλληλα, ο Jorge Lorenzo είναι κοντά στο να ισοφαρίσει ένα ακόμα ρεκόρ, καθώς όλες του οι νίκες έχουν επιτευχθεί με μοτοσυκλέτα της Yamaha. Χρειάζεται μόλις μια νίκη για να φτάσει τις 39 νίκες που έχει ο Phil Read, μόνο με μοτοσυκλέτα της Yamaha.

Αριθμός συνεχόμενων τερματισμών στο podium βάθρων στις κατηγορίες MotoGP/500 κ.εκ.