ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ Ο,ΤΙ ΣΚΑΕΙ
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

F1: 150 συμμετοχές στα Grand Prix συμπλήρωσε ο Hamilton

Γιώργος Σκευοφύλαξ

Στο club των οδηγών που πήραν εκκίνηση σε 150 Grand Prix μπήκε μετά την Μαλαισία ο Lewis Hamilton.

Εκτός από τις συμμετοχές ο Hamilton φημίζεται για τις νίκες του καθώς έχει τις περισσότερες από κάθε άλλο Βρετανό οδηγό στην ιστορία της Formula 1. Στο ντεμπούτο του με την ομάδα της McLaren κατέκτησε πρώτες θέσεις , ( ρεκόρ που μοιράζεται με τον Jacques Villeneuve). Την επόμενη χρονιά κέρδισε πέντε αγώνες και στο τέλος πανηγύρισε το πρώτο του πρωτάθλημα. Με τη νίκη στην Αυστραλία ο Lewis Hamilton έφτασε τις 34 πρωτιές στην καριέρα του και βρίσκεται στην 5η θέση της σχετικής λίστας.

Πέρα από αυτό, ο οδηγός της Mercedes είναι ο μοναδικός που έχει πετύχει τουλάχιστον μια πρώτη θέση σε όλες τις σεζόν που έχει αγωνιστεί στη Formula 1.