CINEMA

Βραβεία Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2014: Οι υποψηφιότητες

Βραβεία Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2014: Οι υποψηφιότητες

50 ταινίες διεκδικούν το φετινό βραβείο για την καλύτερη ταινία της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Ανακοινώθηκαν οι πενήντα υποψήφιες ταινίες που θα διεκδικήσουν το Βραβείο της καλύτερης ταινίας της χρονιάς, σε τελετή που πραγματοποιήθηκε πριν από μερικές ημέρες στην Ρίγα της Λετονίας.

Οι 3000 περίπου Ακαδημαικοί θα επιλέξουν στις επόμενες εβδομάδες τους επικρατέστερους στις κατηγορίες:
Καλύτερη Ταινία, Σκηνοθεσία, Σενάριο, Ανδρική Ερμηνεία και Γυναικεία Ερμηνεία.

Οι τελικές υποψηφιότητες που θα προκριθούν στην τελευταία φάση, θα ανακοινωθούν στις 8 Νοεμβρίου κατά την διάρκεια του Φεστιβάλ της Σεβίλης στην Ισπανία.

Τριάντα μία χώρες εκπροσωπούνται στην πρώτη φάση επιλογής, με την χώρα μας να έχει 2 υποψηφιότητες: το Miss Violence του Αλέξανδρου Αβρανά, και το Μικρό Ψάρι του Γιάννη Οικονομίδη.

Η ταινία του Παντελή Βούλγαρη Μικρά Αγγλία η επιλογή της Ελλληνικής Ακαδημίας για τις υποψηφιότητες των φετινών Όσκαρ, απουσιάζει.

Η 27η τελετή απονομής των Ευρωπαικών Βραβείων 2014 θα λάβει χώρα στην Ρίγα, στις 13 Δεκεμβρίου.

Οι ταινίες που είναι μέχρι στιγμής υποψήφιες για το μεγάλο βραβείο είναι οι εξής:

1. Alienation (OTCHUJDENIE) - Σκηνοθεσία: Milko Lazarov
2. Amour Fou - Σκηνοθεσία: Jessica Hausner
3. Beautiful Youth (HERMOSA JUVENTUD) - Σκηνοθεσία: Jaime Rosales
4. Bird People - Σκηνοθεσία: Pascale Ferran
5. Blind - Σκηνοθεσία: Eskil Vogt
6. Blind Dates (SHEMTKHVEVITI PAEMNEBI) - Σκηνοθεσία: Levan Koguashvili
7. Calvary - Σκηνοθεσία: John Michael McDonagh
8. Cannibal (CANIBAL) - Σκηνοθεσία: Manuel Martin Cuenca
9. Class Enemy (RAZREDNI SOVRAZNIK) - Σκηνοθεσία: Rok Bicek
10. Concrete Night (BETONIYO) - Σκηνοθεσία: Pirjo Honkasalo
11. Dreamland (TRAUMLAND) - Σκηνοθεσία: Petra Volpe
12. Fair Play - Σκηνοθεσία: Andrea Sedlackova
13. Force Majeure (TURIST) - Σκηνοθεσία: Ruben Ostlund
14. Frank - Σκηνοθεσία: Lenny Abrahamson
15. Girlhood (BANDE DE FILLES) - Σκηνοθεσία: Celine Sciamma
16. Goodbye to Language (ADIEU AU LANGAGE) - Σκηνοθεσία: Jean-Luc Godard
17. Home from home – Chronicke of a Vision (DIE ANDERE HEIMAT - CHRONIK EINER SEHNSUCHT) - Σκηνοθεσία: Edgar Reitz
18. Human Capital (IL CAPITALE UMANO) - Σκηνοθεσία: Paolo Virzi
19. Ida - Σκηνοθεσία: Pawel Pawlikowski
20. In Order of Disappearance (KRAFTIDIOTEN) - Σκηνοθεσία: Hans Petter Moland
21. Kertu. Love is Blind - Σκηνοθεσία: Ilmar Raag
22. Leviathan (LEVIAFAN) - Σκηνοθεσία: Andrey Zvyagintsev
23. Life in a Fishbowl (VONARSTR?TI) - Σκηνοθεσία: Baldvin Zophoniasson
24. Living is Easy With Eyes Closed (VIVIR ES FACIL CON LOS OJOS CERRADOS) - Σκηνοθεσία: David Trueba
25. Locke - Σκηνοθεσία: Steven Knight
26. Macondo - Σκηνοθεσία: Sudabeh Mortezai
27. Miss Violence - Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Αβρανάς
28. Mr. Turner - Σκηνοθεσία: Mike Leigh
29. Nymphomaniac Director's Cut – Volume 1 & 2 - Σκηνοθεσία: Lars von Trier
30. Of Horses and Men (HROSS I OSS) - Σκηνοθεσία: Benedikt Erlingson
31. Papusza - Σκηνοθεσία: Joana Kos-Krauze & Krysztof Krauze
32. Starred Up - Σκηνοθεσία: David Mackenzie
33. Still Life - Σκηνοθεσία: Uberto Pasolini
34. Stratos (Το Μικρό Ψάρι) - Σκηνοθεσία: Γιάννης Οικονομίδης
35. That Lovely Girl (HARCHEK ME HEADRO) - Σκηνοθεσία: Keren Yedaya
36. The Dark Valley (DAS FINSTERE TAL) - Σκηνοθεσία: Andreas Prochaska
37. The Kindergarten Teacher (HAGANENET) - Σκηνοθεσία: Nadav Lapid
38. The Lamb (KUZU) - Σκηνοθεσία: Kutlug Ataman
39. The Tribe (PLEMYA) - Σκηνοθεσία: Myroslav Slaboshpytskiy
40. The Wonders (LE MERAVIGLIE) - Σκηνοθεσία: Alice Rohrwacher
41. Two Days, One Night (DEUX JOURS, UNE NUIT) - Σκηνοθεσία: Jean-Pierre & Luc Dardenne
42. Under The Skin - Σκηνοθεσία: Jonathan Glazer
43. Violette - Σκηνοθεσία: Martin Provost
44. Walesa (WALESA. CZLOWIEK Z NADZIEI) - Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
45. We Are The Best! (VI AR BAST!) - Σκηνοθεσία: Lukas Moodysson
46. When Evening Falls on Bucharest or Metabolism (CAND SE LASA SEARA PESTE BUCURESTI SAU METABOLISM) - Σκηνοθεσία: Corneliu Porumboiu
47. White God (FEHER ISTEN) - Σκηνοθεσία: Kornel Mundrucz
48. Winter Sleep (KIS UYKUSU) - Σκηνοθεσία: Nuri Bilge Ceylan
49. Wolf - Σκηνοθεσία: Jim Taihuttu
50. Wounded (LA HERIDA) - Σκηνοθεσία: Fernando Franco

Ρoή Ειδήσεων