Δημοτικές εκλογές: Ολοι οι δήμαρχοι που πέρασαν από την Αθήνα

Δημοτικές εκλογές: Ολοι οι δήμαρχοι που πέρασαν από την Αθήνα

Η Αθήνα συστάθηκε πρώτη φορά ως κοινότητα το 1690 οπότε ορίστηκαν και οι πρώτοι δημογέροντες της πόλης οι οποίοι είχαν θητεία πολλών ετών.

Οι πρώτες δημοτικές εκλογές της Αθήνας ως πόλης του ελεύθερου πια ελληνικού κράτους έγιναν το 1822 με την εκλογή Δημογερόντων σύμφωνα με το οθωμανικό σύστημα διοίκησης.Τελευταίοι δημογέροντες υπό οθωμανική διοίκηση ήταν οι Ι. Βλάχος, Ν. Ζαχαρίτζας, Χ. Γκικάκης και Ι. Πάλλης. Με τον νόμο που ψηφίστηκε στις 30 Απριλίου 1822 από την εθνοσυνέλευση της Επιδαύρου οι δημογέροντες εκλέγονταν από τον λαό με ετήσια θητεία.

omonia-1930
Στην Αθήνα η δημογεροντία καταργήθηκε στις 31 Μαρτίου 1835.

Οι πρώτοι δημογέροντες που εκλέχτηκαν από τον λαό και υπό ελληνική διοίκηση ήταν οι παρακάτω:
1822
Συμεών ηγούμενος Σπυριδωνίτη
Στάμος Σεραφείμ
Μιχαήλ Βουζίκης
Σπυρίδων Πατούσας
1825
Νικόλαος Ζαχαρίτζας
Ν. Καρόρης
Στ. Βλάχος
Στάμος Σεραφείμ
1829
Σπυρίδων Πατούσας
Σπυρίδων Μπενιζέλος
Στέφανος Φιλιππίδης
1831
Ανάργυρος Πετράκης
Άγγελος Γέροντας
Νικόλαος Ζαχαρίτζας
Μιχαήλ Βουζίκης
1833
Μ. Τουρναβίτης
Στ. Βλάχος
Σπυρίδων Πατούσας
1835
Γιαννακός Βλάχος
Μιχαήλ Βουζίκης
Γ. Μεταξάς

Athens16

Δήμαρχοι Αθηναίων -19ος αιώνας

Στον 19ο αιώνα, 19 διαφορετικά πρόσωπα διετέλεσαν δήμαρχοι Αθηναίων, σε 31 διαφορετικές θητείες.

Ανάργυρος Πετράκης : Από 5 Μαΐου 1836-25 Ιανουαρίου 1837
Άγγελος Γέροντας: Aπό 26 Ιανουαρίου 1837 -10 Ιουνίου 1837
Δημήτριος Καλλιφρονάς: 11 Ιουνίου 1837-7 Ιουλίου 1837
(2η θητεία) Άγγελος Γέροντας: 6 Ιουλίου 1840- 5 Σεπτεμβρίου 1840
(2η θητεία) Δημήτριος Καλλιφρονάς: 6 Σεπτεμβρίου 1840-15 Μαρτίου 1841
Δημήτριος Μισαραλιώτης: 16 Μαρτίου 1841-15 Αυγούστου 1841
(2η θητεία) Ανάργυρος Πετράκης: 16 Αυγούστου 1841-20 Οκτωβρίου 1843
Σπυρίδων Μπενιζέλος : 21 Οκτωβρίου 1843-20 Ιανουαρίου 1845
(2η θητεία) Σπυρίδων Μπενιζέλος : 21 Ιανουαρίου 1845 -11 Μαΐου 1847
(3η θητεία)Σπυρίδων Μπενιζέλος :12 Μαΐου 1847-11 Νοεμβρίου 1850
Νικόλαος Ζαχαρίτσας: 12 Νοεμβρίου 1850-28 Αυγούστου 1851
Ιωάννης Κονιάρης: 29 Αυγούστου 1851 -22 Νοεμβρίου 1853
(2η θητεία) Ιωάννης Κονιάρης: 23 Νοεμβρίου 1853-13 Νοεμβρίου 1854
Κωνσταντίνος Γαλάτης :14 Νοεμβρίου 1854-7 Ιουνίου 1855
(2η θητεία) Κωνσταντίνος Γαλάτης: 19 Μαρτίου 1855-27 Οκτωβρίου 1857
(4η θητεία) Σπυρίδων Μπενιζέλος: 25 Μαρτίου 1857-3 Δεκεμβρίου 1857

athens1900


Γεώργιος Σκούφος : 4 Δεκεμβρίου 1857- 13 Νοεμβρίου 1861
Γεώργιος Σκούφος :14 Νοεμβρίου 1861-12 Οκτωβρίου 1862
Εμμανουήλ Κουτσικάρης: 13 Οκτωβρίου 1862-27 Αυγούστου 1865
(2η θητεία) Περικλής Ζαχαρίτσας : 28 Αυγούστου 1865- 21 Απριλίου 1866
(3η θητεία) Γεώργιος Σκούφος :22 Απριλίου 1866-21 Απριλίου 1870
Παναγής Κυριακός :22 Απριλίου 1870- 23 Απριλίου 1874
(2η θητεία) Παναγής Κυριακός: 24 Απριλίου 1874-10 Μαΐου 1879
Δημήτριος Σούτσος :11 Μαΐου 1879 -30 Σεπτεμβρίου 1883
(2η θητεία) Δημήτριος Σούτσος: 1 Οκτωβρίου 1883-30 Σεπτεμβρίου 1887
Θρασύβουλος Παπαλεξανδρής: 1 Οκτωβρίου 1887 -16 Δεκεμβρίου 1887
Τιμολέων Φιλήμων:17 Δεκεμβρίου 1887 30 Σεπτεμβρίου 1891
Μιχαήλ Μελάς 1 Οκτωβρίου 1891 31 Οκτωβρίου 1894
Δημήτριος Σηλυβριώτης : 1 Νοεμβρίου 1894 30 Νοεμβρίου 1895
Λάμπρος Καλλιφρονάς: 1 Δεκεμβρίου 1895 11 Σεπτεμβρίου 1899
Σπυρίδων Μερκούρης : 12 Σεπτεμβρίου 1899 30 Δεκεμβρίου 1903

athens1

20ός αιώνας

Στον 20ό αιώνα, 28 διαφορετικά άτομα διετέλεσαν δήμαρχοι Αθηναίων, σε περίπου 44 διαφορετικές θητείες.
(2η θητεία) Σπυρίδων Μερκούρης 31 Δεκεμβρίου 1903 -30 Σεπτεμβρίου 1907
(3η θητεία) Σπυρίδων Μερκούρης 1 Οκτωβρίου 1907-30 Σεπτεμβρίου 1911
(4η θητεία) Σπυρίδων Μερκούρης 1 Οκτωβρίου 1911 -31 Μαρτίου 1914
Εμμανουήλ Μπενάκης 1 Απριλίου 1914-25 Σεπτεμβρίου 1919 Κόμμα Φιλελευθέρων
Γεώργιος Τσόχας :26 Νοεμβρίου 1917 -8 Ιουλίου 1919
Σπυρίδων Πάτσης : 9 Ιουλίου 1919-2 Νοεμβρίου 1920
(2η θητεία) Γεώργιος Τσόχας: 26 Νοεμβρίου 1920- 20 Σεπτεμβρίου 1922
(2η θητεία) Σπυρίδων Πάτσης : 21 Σεπτεμβρίου 1922-30 Νοεμβρίου 1925
(3η θητεία) Σπυρίδων Πάτσης: 1 Δεκεμβρίου 1925- 31 Αυγούστου 1929
(5η θητεία) Σπυρίδων Μερκούρης : 1 Σεπτεμβρίου 1929 -31 Μαρτίου 1934
Κωνσταντίνος Κοτζιάς : 1 Απριλίου 1934-15 Σεπτεμβρίου 1936
Αμβρόσιος Πλυτάς: 16 Σεπτεμβρίου 1936 -10 Μαΐου 1941
Κωνσταντίνος Μέρμηγκας :11 Μαΐου 1941-1 Αυγούστου 1941
Άγγελος Γεωργάτος :2 Αυγούστου 1941-19 Αυγούστου 1941
(2η θητεία) Άγγελος Γεωργάτος :20 Αυγούστου 1941 -11 Οκτωβρίου 1944
Αριστείδης Σκληρός: 12 Οκτωβρίου 1944-17 Μαΐου 1946
Ιωάννης Πιτσίκας :18 Μαΐου 1946-17 Αυγούστου 1950
Αντώνιος Ραγκούσης: 18 Αυγούστου 1950-19 Μαΐου 1951
(2η θητεία) Κωνσταντίνος Κοτζιάς : 20 Μαΐου 1951-6 Ιουλίου 1951
Κωνσταντίνος Νικολόπουλος :7 Ιουλίου 1951- 11 Ιουλίου 1951
(3η θητεία) Κωνσταντίνος Κοτζιάς: 12 Ιουλίου 1951-8 Δεκεμβρίου 1951
Κωνσταντίνος Δεληγιάννης: 9 Δεκεμβρίου 1951-17 Δεκεμβρίου 1951

vouli
(2η θητεία) Κωνσταντίνος Νικολόπουλος :18 Δεκεμβρίου 1951-12 Φεβρουαρίου 1955
Παυσανίας Κατσώτας : 13 Φεβρουαρίου 1955 - 8 Οκτωβρίου 1955
Φωκίων Θεοδωρόπουλος :9 Οκτωβρίου 1955- 14 Οκτωβρίου 1955
Παυσανίας Κατσώτας: 15 Οκτωβρίου 1955-20 Δεκεμβρίου 1955
(2η θητεία) Φωκίων Θεοδωρόπουλος 21 Δεκεμβρίου 1955-30 Δεκεμβρίου 1955
(2η θητεία) Παυσανίας Κατσώτας:31 Δεκεμβρίου 1955-2 Φεβρουαρίου 1956
Αλέξανδρος Μαγρίπλης : 2 Φεβρουαρίου 1956-10 Φεβρουαρίου 1956
Παυσανίας Κατσώτας: 10 Φεβρουαρίου 1956- 28 Ιουνίου 1959
Άγγελος Τσουκαλάς: 29 Ιουνίου 1959-5 Ιουνίου 1964
Ιωάννης Παπακωνσταντίνου: 6 Ιουνίου 1964-14 Σεπτεμβρίου 1964
Γεώργιος Πλυτάς: 15 Σεπτεμβρίου 1964-9 Δεκεμβρίου 1967
Δημήτριος Ρίτσος : 10 Δεκεμβρίου 1967-17 Δεκεμβρίου 1967
(2η θητεία) Δημήτριος Ρίτσος: 18 Δεκεμβρίου 1967 -17 Σεπτεμβρίου 1974
Κωνσταντίνος Δάρρας : 25 Σεπτεμβρίου 1974-1 Ιουνίου 1975
Ιωάννης Παπαθεοδώρου: 6 Ιουνίου 1975-31 Δεκεμβρίου 1978
Δημήτρης Μπέης : 1 Ιανουαρίου 1979 -1 Οκτωβρίου 1982 ΠΑΣΟΚ
(2η θητεία)Δημήτρης Μπέης: 17 Οκτωβρίου 1982-31 Δεκεμβρίου 1986 ΠΑΣΟΚ
Μιλτιάδης Έβερτ: 1 Ιανουαρίου 1987 -14 Μαΐου 1989 Νέα Δημοκρατία
Νικόλαος Γιατράκος: 15 Μαΐου 1989 31 Δεκεμβρίου 1990
Αντώνης Τρίτσης: 1 Ιανουαρίου 1991 -7 Απριλίου 1992 Ελληνικό Ριζοσπαστικό Κίνημα
Λεωνίδας Κουρής 22 Απριλίου 1992¨-31 Δεκεμβρίου 1994 Νέα Δημοκρατία
Δημήτρης Αβραμόπουλος : 1 Ιανουαρίου 1995 31 Δεκεμβρίου 1998 Νέα Δημοκρατία
(2η θητεία) Δημήτρης Αβραμόπουλος -1 Ιανουαρίου 1999 Νέα Δημοκρατία

 

location athens 1

21ος αιώνας


Από το 2000 μέχρι σήμερα έχουν διατελέσει δήμαρχοι Αθηναίων οι εξής:
(Συνέχεια 2ης θητείας) Δημήτρης Αβραμόπουλος 31 Δεκεμβρίου 2002 Νέα Δημοκρατία
Ντόρα Μπακογιάννη 1 Ιανουαρίου 2003 -14 Φεβρουαρίου 2006 Νέα Δημοκρατία
Θεόδωρος Μπεχράκης 23 Φεβρουαρίου 2006 - 31 Δεκεμβρίου 2006 Νέα Δημοκρατία
Νικήτας Κακλαμάνης 1 Ιανουαρίου 2007-31 Δεκεμβρίου 2010 Νέα Δημοκρατία
Γεώργιος Καμίνης 1 Ιανουαρίου 2011-Mάϊος 2014

Διαβάστε επίσης

Που ψηφίζω: Αυτά είναι τα εκλογικά τμήματα της χώρας