NEWS

World Cup 2014: Full TV schedule of New Hellenic Radio, Internet and Television

World Cup 2014: Full TV schedule of New Hellenic Radio, Internet and Television

The World Cup in Brazil is closer than ever and from Thursday, June 12th until Monday, July 14th the whole football world will dance samba!

Viewers through the New Hellenic Radio, Internet and Television will watch all the battles of the land of Brazil, while the 64 World Cup matches will be broadcasted and replayed. See the full program from the group stage until the final:

GROUP A
12/6 Sao Paulo Brazil - Croatia 23:00
13/6 Natal Mexico - Cameroon 19:00
17/6 Fortaleza Brazil - Mexico 22:00
19/6 Manaus Cameroon - Croatia 1:00
23/6 Brasilia Cameroon - Brazil 23:00
23/6 Recife Croatia - Mexico 23:00

GROUP B
13/6 Salvador Spain - Netherlands 22:00
14/6 Cuiaba Chile - Australia 1:00
18/6 Rio de Janeiro Spain - Chile 22:00
18/6 Porto Alegre Australia - Netherlands 19:00
23/6 Kouritimpa Australia - Spain 19:00
23/6 Sao Paulo Netherlands - Chile 19:00

GROUP C
14/6 Belo Horizonte Colombia - Greece 19:00
15/6 Recife Ivory Coast - Japan 4:00
19/6 Brasilia Colombia - Ivory Coast 19:00
20/6 Natal Japan - Greece 1:00
24/6 Cuiaba Japan - Colombia 23:00
24/6 Fortaleza Greece - Ivory Coast 23:00

GROUP D
14/6 Fortaleza Uruguay - Costa Rica 22:00
15/6 Manaus England - Italy 1:00
19/6 Sao Paulo Uruguay - England 22:00
20/6 Recife Italy - Costa Rica 19:00
24/6 Natal Italy - Uruguay 19:00
24/6 Belo Horizonte Costa Rica-England 19:00

GROUP E
15/6 Brasilia Switzerland - Ecuador 19:00
15/6 Porto Alegre France - Honduras 22:00
20/6 Salvador Switzerland - France 22:00
21/6 Curitiba Honduras - Ecuador 1:00
25/6 Manaus Honduras - Switzerland 23:00
25/6 Rio de Janeiro Ecuador - France 23:00

GROUP F
16/6 Rio de Janeiro Argentina - Bosnia / Herzegovina 1:00
16/6 Curitiba Iran - Nigeria 22:00
21/6 Belo Horizonte Argentina - Iran 19:00
22/6 Cuiaba Nigeria - Bosnia / Herzegovina 1:00
25/6 Porto Alegre Nigeria - Argentina 19:00
25/6 Salvador Bosnia / Herzegovina - Iran 19:00

GROUP G
16/6 Salvador Germany - Portugal 19:00
17/6 Natal Ghana - USA 1:00
21/6 Fortaleza Germany - Ghana 22:00
23/6 Manaus U.S. - Portugal 1:00
26/6 Recife U.S. - Germany 19:00
26/6 Brasilia Portugal - Ghana 19:00

GROUP H
17/6 Belo Horizonte Belgium - Algeria 19:00
18/6 Cuiaba Russia - South Korea 1:00
22/6 Rio de Janeiro Belgium - Russia 19:00
22/6 Porto Alegre South Korea - Algeria 22:00
26/6 Sao Paulo South Korea - Belgium 23:00
26/6 Curitiba Algeria - Russia 23:00

PHASE OF "16"
28/6 Belo Horizonte A1 - B2 (49) 19:00
28/6 Rio de Janeiro C1 - D2 (50) 23:00
29/6 Fortaleza B1 - A2 (51) 19:00
29/6 Recife D1 - C2 (52) 23:00
30/6 Brasilia E1 - F2 (53) 19:00
30/6 Porto Alegre G1 - H2 (54) 23:00
1/7 Sao Paulo F1 - E2 (55) 19:00
1/7 Salvador H1 - G2 (56) 23:00

Quarterfinals
4/7 Fortaleza Winner (49) - Winner (50) (57) 23:00
4/7 Rio de Janeiro Winner (53) - Winner (54) (58) 19:00
5/7 Salvador Winner (51) - Winner (52) (59) 23:00
5/7 Brasilia Winner (55) - Winner (56) (60) 19:00

SEMI-FINALS
8/7 Belo Horizonte Winner (57) - Winner (58) (61) 23:00
9/7 Sao Paulo Winner (59) - Winner (60) (62) 23:00

SMALL FINAL
12/7 Brasilia Loser (61) - Loser (62) 23:00

FINAL
13/7 Rio de Janeiro Winner (61) - Winner (62) 22:00