Ολυμπιακος – Ζενίτ 68-77 (64-64κ.α.): Δεν εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» και του… έκλεισε το «σπίτι»

Newsroom Newsroom

Η Ζενίτ δεν έκανε φάουλ κι ο Παπανικολάου έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 πόντους κι η ρωσική ομάδα πέτυχε στο ΣΕΦ την πρώτη νίκη (77-68, 64-64κ.α.) της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης είχε τον έλεγχο στο φινάλε αλλά με το σκορ 61-64 αποφάσισε να μην κάνει φάουλ... Και το πλήρωσε! Ο Κώστας Παπανικολάου έστειλε με τρίποντο το ματς στην παράταση και το ψυχολογικό προβάδισμα στον Ολυμπιακός, ο οποίος όμως έδειξε κουρασμένος στο έξτρα πεντάλεπτο, πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους. Κάπως έτσι η Ζενίτ έγραψε ιστορία στο ΣΕΦ, καθώς με επιμέρους 13-4 πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα.