ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας-ΑΕΚ 98-88: Με τρομερό ξέσπασμα άξια στον τελικό! (photos)

Ο Προμηθέας σκόραρε 31 πόντους στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε 98-88 της ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό του 1ου Super Cup.

Η ομάδα της Πάτρας άντεξε την πίεση και την... ποιότητα της «Ένωσης» και με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε με πανηγυρικό τρόπο τη νίκη. Ο Ίαν Μίλερ ήταν ο κορυφαίος τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους (5/6 τρίποντα), αλλά τη... διαφορά έκαναν δύο Ελληνόπουλα. Ο Μιχαλης Λούντζης κι ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Ο δεύτερος ήταν αυτός που «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με διαδοχικά καλάθια στο σερί που έκανε ο Προμηθέας στην τέταρτη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (96-80). Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα οκτώ λεπτά της τελευταίου δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 30-13 για την ομάδα της Πάτρας. Ένα στοιχείο, στο οποίο θα πρέπει να σταθεί κάποιος, είναι τα 16/26 τρίποντα που σημείωσαν οι παίκτες του Γιατρά!

Η συγκεκριμένη ήττα και κυρίως με τον τρόπο που ήρθε αποτελεί ένα μεγάλο «καμπανάκι» για την ΑΕΚ, εν όψει του Final-8 του Basketball Champions League, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ.