ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Μάγκας μέσα στην Μόσχα (photos)

Η ομάδα  του Γιώργου Βόβορα, άλωσε την Μόσχα, επικράτησε της Χίμκι με 78-76 και απέδειξε σε όλους ότι ο Παναθηναϊκός ποτέ δεν.. πεθαίνει

Πολλοί μπορεί να τον είχαν ξεγραμμένο οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές του όμως όχι. Τι κι αν έπαιζε χωρίς τρεις βασικούς παίκτες, τι κι αν ο Νεμάνι Νέντοβιτς δεν ήταν στο καλύτερό του βράδυ όλοι έπαιξαν για όλους. Ο Παναθηναϊκός στηβ πρεμιέρα της Euroleague ήταν... απολαυστικός και με ηγέτη τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου (16 π, 8ρ, 3 ασίστ) πήρε ένα τεράστιο διπλό. Σπουδαίες εμφανίσεις από τον Λευτέρη Μποχωρίδη, τον Ντίνο Μήτογλου, τον Μάρκους Φόστερ και όλους τους παίκτες πιου κατέθεσαν και την ψυχή τους!

Ο Παναθηναϊκός παρά τα πολλά του προβλήματα ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς, με τον Γιώργο Βόβορα να αφήνει εκτός αρχικής πεντάδα τον Νεμάνι Νέντοβιτς και να έχει στην θέση «1» τον Λευτέρη Μποχωρίδη και στο «2» τον Μάρκους Φόστερ. Ενώ στο «5» ξεκίνησε ο Ζακ Όγκαστ που ήταν θετικότατος. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «πράσινοι» έδειξαν πολύ συγκεντρωμένοι στις αποφάσεις τους, δυνατοί στην άμυνά τους και με «καθαρό» μυαλό στην επίθεση. Η μπάλα πήγαινε πολύ στο «ζωγραφιστό» με αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ να είναι στο 7-13 με γκολ-φάουλ του Μάρκους Φόστερ. Ο Μποχωρίδης έκανε κάτι παραπάνω από αισθητή την παρουσία του, αλλά οι «πράσινοι» αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Μπούκερ. Ο Μπούκερ ήταν ο μόνος που σκόραρε για την ομάδα του Κουρτινάιτις αλλά ο Παναθηναϊκός δεν «πονοκεφάλιαζε». Μποχωρίδης και Φόστερ ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, με τον Γιώργο Παπαγιάννη, δύο λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου να δίνει προβάδισμα 13 πόντων στην ομάδα του, 11-24. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Τίμα βρήκε το.. χέρι του και το δεκάλεπτο έληξε με 17-24.