ΑΕΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 87-77: Πιο έτοιμη ενόψει Σούπερ Καπ! (photos)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 87-77 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε φιλικό προετοιμασίας στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να δείχνουν ότι έχουν ακόμα πολύ δρόμο μπροστά τους

Τα φιλικά προετοιμασίας για τον Παναθηναϊκό ολοκληρώθηκαν και στο ματς του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ οι "πράσινοι" έδειξαν πως χρειάζονται ακόμα αρκετή δουλειά στο μεγάλο τους... πρόβλημα. Τα λάθη. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ηττήθηκαν από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με 87-77 έχοντας να αντιμετωπίσουν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, αλλά και την διαχείριση των λαθών τους, που τις περισσότερες φορές ήταν... παιδικά.

Το παιχνίδι μπορεί να ξεκίνησε με τις δύο εύστοχες βολές του Μπεν Μπέντιλ αλλά το πρώτο τρίλεπτο του ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς (άμυνα, τρέξιμο, επιθετικές επιλογές), με αποτελεσμα να "τρέξει" σερί 10-0 και να προηγηθεί με 10-2. Ο Γιώργος Βόβορας βλέποντας τον Μπεν Μπέντιλ να αντιμετωπίζει προβλήματα από τον Λίνο Χρυσικόπουλο και τον Μάρκους Φόστερ να είναι... εκτός, πέρασε στο παρκέ τους Ουάιτ και Νέντοβιτς. Ο τελευταίος με το που πάτησε παρκέ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων αφυπνίζοντας την ομάδα του. Ο Νέντοβιτς είχε πολύ μεγάλο ρόλο στην επίθεση, είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι σε πολύ καλή κατάσταση ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 15-17. Τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου ο Γιώργος Βόβορας πέρασε και τον Ντίνο Μήτογλου στην θέση του Γιώργου Παπαγιάννη με το δεκάλεπτο να "κλείνει" στο 24-24.