Ολυμπιακός - Ομόνοια 2-0: Η «Ανάσταση» του Λάζαρ (video+photos)

Ολυμπιακός - Ομόνοια: Προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Champions League πήραν οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη νίκη τους 2-0 επί των Κυπρίων, χάρις και πάλι στις «χρυσές» αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς - Καθοριστικός ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς, γκολάρα ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Νέους άσους από το… μανίκι έβγαλε ο Πέδρο Μαρτίνς και εν προκειμένω από τον πάγκο. Στην πρεμιέρα στην Super League με τον Αστέρα Τρίπολης στο φαληρικό γήπεδο, ο Πορτογάλος τεχνικός είδε τους Κώστα Φορτούνη και Γιώργο Μασούρα να μπαίνουν στο δεύτερο μέρος και να αλλάζουν την ροή του αγώνα, σημειώνοντας και τα τρία τέρματα της ομάδας του. Μερικές μέρες αργότερα, στο ίδιο γήπεδο, αυτή την φορά κόντρα στην Ομόνοια για τα play offs της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, πρωταγωνιστές ήταν και πάλι δύο ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς και ο Γιουσέβ Ελ Αραμπί. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έδωσε αυτό που έλειπε από τον Ολυμπιακό. Έκρηξη και ένταση από τα πλάγια, χαλώντας την εξαιρετική αμυντική λειτουργία που είχε μέχρι εκείνο το σημείο το «συγκρότημα» της Λευκωσίας. Από την άλλη, ο Μαροκινός φορ πρόσφερε… όγκο στην αντίπαλη περιοχή, μια και ο Αχμέντ Χασάν δεν μπόρεσε να εξυπηρετήσει αυτόν τον ρόλο. Αποτέλεσμα των δύο εισόδων ήταν να γείρει η πλάστιγγα υπέρ των Νταμπλούχων Ελλάδας.

Από εξαιρετική ενέργεια του Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο 68ο λεπτό, ο Λέτσακς υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ματιέ Βαλμπουενά, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έδειξε την κλάση του «σφραγίζοντας» - σε μεγάλο βαθμό - την πρόκριση του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, σημειώνοντας ένα εξαιρετικό τέρμα από το ύψος της περιοχής… πυροβολώντας τον απίστευτο Φαμπιάνο που «κρατούσε» τη Ομόνοια στο… παιχνίδι της πρόκρισης.